24. února 2020 15:46

Koronavirus v Evropě: Itálie ukazuje, jak by mohla vypadat epidemie v Česku

50 000 lidí v 11 městech a vesnicích italské Lombardie se ocitlo v karanténě. Italové vzali obchody útokem a do uzavřené oblasti nikdo nesmí.

Počet lidí nakažených novým koronavirem prudce vzrostl na více než 200, šest lidí zemřelo. V kritickém stavu je ale dalších 26 osob a nemocní jsou už v pěti okresech severoitalské Lombardie. Pro více než 50 000 obyvatel celkem 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, byla vyhlášena karanténa. Co to v praxi znamená?

Vláda především zakázala obyvatelům karanténou dotčených míst města opouštět, stejně tak se dovnitř nedostane nikdo zvenčí – přístupové cesty totiž střeží policie a za porušení zákazu uděluje vysoké pokuty. Lidé byli vyzvání, aby kromě nejnutnějších případů nevycházeli ze svých domovů. Obyvatelé dotčených měst a vesnic hned po prvních zprávách o epidemii začali hromadit zásoby potravin a kosmetiky, nedostatkovým zbožím se staly lékařské roušky a respirátory.

Odkud se začala infekce šířit

Ohniskem nákazy je zřejmě město Codogno v provincii Lodi, kde žije asi 16 000 obyvatel – tedy zhruba stejně jako například v Pelhřimově nebo Rakovníku. Při hledání původce nákazy úřady vystopovaly 38letého výzkumného pracovníka společnosti Unilever žijícího v Codognu, který asi před 14 dny povečeřel se svým známým, jenž se krátce před tím vrátil z Číny.

Muž se volně pohyboval po městečku, chodil do práce, zúčastnil se několika běžeckých závodů a až donedávna neměl žádné příznaky onemocnění koronavirem. Úřady nechaly testovat stovky jeho spolupracovníků, ale koronavirus se mezi nimi neobjevil. Muž sám už nicméně onemocněl stejně jako někteří další lidé, kteří s ním přišli do styku.

Obtížné nákupy i módní přehlídky

Přestože se karanténa týká oblasti Lodi ležící jihovýchodně od Milána, určitá opatření přijaly i velké regiony Lombardie, Piemont, Emilia-Romagna a také Benátsko. Na celém severu Itálie jsou zavřené školky a školy a ruší se sportovní a kulturní akce včetně například utkání italské fotbalové ligy nebo slavnostního vyvrcholení benátského karnevalu.

V samotném Miláně jsou od pondělního večera uzavřeny bary, restaurace a diskotéky. Už během víkendu se opatření dotkla tradičního týdne módy. Například značka Giorgio Armani vyzvala hosty, aby se v neděli neúčastnili představení nové kolekce, která tak byla zřejmě poprvé v historii prezentována před prázdným sálem a streamována na webové stránky a sociální sítě.

Situace si vyžádala opatření v zásobování. Ve městě Casalpusterlengo vzdáleném asi 10 minut jízdy od epicentra nákazy se obyvatelé v neděli ráno začali řadit do dlouhých front u místního supermarketu. Ochranka nakonec začala vpouštět dovnitř skupiny o 40 nakupujících.

Koronavirus postupuje

První případ onemocnění koronavirem se objevil 23. ledna 2020, kdy do země přicestoval čínský manželský pár z Wu-chanu, ohniska nákazy nové nemoci v Číně. Oba nakažení jsou od té doby v péči lékařů v římské nemocnici Spallanzani.

Ve světě k 24. únoru zemřelo na onemocnění způsobené koronavirem COVID-19 přes 2600 lidí, drtivá většina z nich v Číně. Prudký nárůst obětí oznámil Írán, kde místní aktivisté oficiální počet 18 obětí zpochybnili s tím, že jich je nejméně 50.

V Evropě jsou nakažení koronavirem zaznamenána kromě Itálie v Německu, Velké Británii, Francii, Španělsku, Rusku, Belgii a Švédsku. Po celém světě se dosud nakazilo přes 78 000 lidí.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom