25. února 2020 19:00

Odpovědi na 5 častých otázek ohledně koronaviru: Jak se můžete nakazit a co ho zlikviduje?

Nejčastějším způsobem přenosu nového koronaviru je kapénková infekce a fyzický kontakt. Lékaři a zdravotníci čekají na účinný lék nebo vakcínu, ty ale zatím nejsou k dispozici. Platí však doporučení použít účinnou roušku nebo respirátor v okamžiku, kdy má člověk příznaky nachlazení.

Koronavirus se šíří Evropou. Po severní Itálii, kde je v izolaci přes 50 000 lidí, se nově objevil i v Rakousku, Švýcarsku, Chorvatsku a Rumunsku. Na kanárském ostrově Tenerife je v izolaci kolem 1000 turistů v hotelu, kde se objevil případ koronaviru. Je mezi nimi i 6 Čechů.

Připravili jsme pro vás odpovědi na časté otázky související s epidemií koronaviru COVID-19.

1) V jaké fázi nemoci se koronavirus nejčastěji šíří?

Předpokládá se, že jsou lidé nejnakažlivější, když vykazují nejsilnější příznaky onemocnění. K šíření ale podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může dojít ještě před tím, než se u nakaženého projeví příznaky onemocnění. Několik takových případů bylo v souvislosti s novým koronavirem zaznamenáno, nejde ale o běžný způsob, jakým se virus šíří.

2) Na jak dlouho může koronavirus ulpět na povrchu předmětů?

Až 9 dnů. Přesnou dobu, po kterou může nový koronavirus ulpět na povrchu skla, plastů, nebo kovů bohužel neznáme. Pokud bychom ho ale srovnávali s předchozími koronaviry SARS a MERS, bylo by to až 9 dnů. Tím se koronaviry liší například od chřipkového viru, který mimo lidské tělo přežije jen 48 hodin.

3) Mohu se nakazit dotykem předmětů, na nichž je koronavirus?

Možné to je. Nestačí ale jen dotknout se předmětu, na jehož povrchu ulpěl koronavirus. Následně se musíte ještě dotknout očí, nosu nebo úst tak, aby se koronavirus dostal na sliznici. Jde ale o menšinu případů přenosu nákazy, jíž můžete předejít pečlivým mytím nebo dezinfekcí rukou. Nejčastějším způsobem zůstává blízký kontakt s nakaženým (vzdálenost menší než 1,8 metru), kdy nakažený kýchá nebo kašle a rozšiřuje kolem sebe kapénky, které následně vdechnete.

4) Jsou proti koronaviru účinné domácí úklidové nebo dezinfekční prostředky?

Ano. Podle serveru LiveScience výzkumníci v případě předchozích koronavirů zjistili, že dezinfekční prostředky obsahující 62–71 % etanolu, 0,5 % peroxidu vodíku nebo 0,1 % chlornanu sodného (savo) zlikvidují koronavirus během jedné minuty. Předpokládá se, že tyto prostředky budou podobně účinné i u nového koronaviru.

5) Kde je nejvyšší riziko nákazy?

Podle Davida Řezáče z kliniky infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN v Praze je vyšší riziko šíření nákazy v zimním období, kdy lidé vyhledávají uzavřené místnosti, jako jsou restaurace, kina nebo prostředky hromadné dopravy. Navíc jsou lidé v zimních měsících často oslabení, a proto i náchylnější onemocnět infekčními nemocemi.

Nový koronavirus se poprvé objevil na konci prosince 2019 v čínském Wu-chanu, středisku čínské provincie Chu-pej. Dosud se jím nakazilo přes 80 000 lidí a nejméně 2700 jich zemřelo, z toho 10 v Evropě.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom