25. dubna 2020 16:15

6 nejhorších rad, jak se chránit před koronavirem: Dezinfekce do žíly je jen špičkou ledovce

Pokud si vstříknete savo do žíly, koronaviru se nezbavíte. Prezident Trump k tomu ale v podstatě veřejně navádí.

Lékařské studie trvají týdny, měsíce i roky – a totéž platí o následném vývoji nových léků či léčebných postupů. Jenže lidé chtějí radu teď hned. Tím vzniká volné pole působnosti pro vznik mýtů, protože k nim se mnozí upínají jako k naději. Anebo jen raději riskují tzv. alternativní léčbu, protože "doktoři jsou přece součástí farmaceutické lobby". Nabízíme přehled toho nejhoršího a nejzbytečnějšího, co pro boj s koronavirem můžete udělat.

1) Dezinfekci si nepíchejte do žil, ani kdyby vám to radil americký prezident

„Bylo by zajímavé to otestovat. Dezinfekce přece zabije ten virus do jediné minuty. Stačilo by, abychom ji dostali do těla, třeba injekcí,“ řekl Donald Trump v přímém přenosu na tiskové konferenci, čímž poslal do světa extrémně nebezpečný vzkaz. Představa, že si do stříkačky natáhnete dezinfekční roztok, který zabíjí bakterie, když si myjeme ruce, je představou vyloženě sebevražednou.

2) Opalování nepomůže

Další z poněkud kontroverzních rad je poznatek, že viru vadí sluneční záření. Solárko nebo opalování vás však před nákazou rozhodně neochrání, a pokud už máte virus v těle, tak ani nevyléčí.

3) Slivovice a kravská moč

Alkohol sice virus ničí, to je pravda – proto jsou dezinfekční prostředky na bází alkoholu (často jde o isopropyl). Jakkoliv je však prevence slivovicí populární, před COVID-19 nijak nechrání. Pokud si v ní nemyjete ruce, vnitřní užití virus nezabíjí. Totéž platí pro pití kravské moči. List Bangkok Post dokonce psal o zatčení a uvěznění aktivisty Narayana Chatterjeeho, který organizoval pití kravské moči, jež mělo před koronavirem chránit.

4) Česnek, cibule, ani ostré koření

Pustíte-li se do nadměrné konzumace česneku nebo cibule, což je další zbytečná rada kolující po internetu, bude sice váš dech mnohem výraznější, koronavirus to však nezastaví. Stejné je to v případě ostrého koření. Můžete se po něm sice víc potit, vir to však z těla nevyloučí a v těle ho to nezabije. Máte-li rádi ostrá jídla, dopřejte si je, protože si uděláte radost a budete ve větší pohodě – ani požití pasty z paprik kultivaru Carolina Reaper, což je jedna z nejpálivějších paprik na světě, vás viru nezbaví. Maximálně po ní přijdete o chuť...

5) Antibiotika nefungují

Řada lidí si myslí, že jsou antibiotika všemocná, spasitelská medicína. V mnoha případech ano, dané případy ovšem musí být založené na tom, že tělo napadne bakterie. Vir naopak antibiotika, na rozdíl od některých antivirotik, okázale ignoruje.

6) Vstřikování slané vody do nosu

COVID-19 je respirační onemocnění, vir tedy vstupuje do těla nosem a ústy při vdechnutí. Vymývání těchto vstupních otvorů proto může znít naprosto logicky – vir je zlikvidován ve chvíli, kdy se dostane do nosu, takže se neprobojuje dál a nemůže škodit. Jenže ani v tomto případě to není pravda a vyplachování nosu slanou vodou či fyziologickým roztokem je stejně účinné, jako kdybyste kloktali mýdlovou vodu. Slaná voda, například ve spreji zvlhčuje sliznice, což usnadňuje dýchání – koronavirus však nezahubí ani nezastaví v postupu.

Některé fámy a mýty o likvidaci koronaviru jsou hlouposti, které jsou odhalitelné na první pohled (nikdo rozumný by si snad do žíly nepíchnul dezinfekci na bázi chloru, například savo). Jiné však mohou působit věrohodně, a dokonce i vědci mohli daný fenomén brát vážně nebo jej okrajově zmínit v některé z prací. „O viru SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 bylo od začátku roku publikováno několik desítek tisíc (!) vědeckých prací. Mnohé nejsou kvalitní a málokterá prošla řádným recenzním řízením. Jejich závěry si často navzájem zcela odporují,“ píše Petr Koubský v Deníku N.

Není proto divu, že se lze dočíst, že vědci zkoumali i výše zmíněnou bizarně znějící věc – a to přímo ve studii s názvem Saline nasal irrigation for acute upper respiratory tract infections (překlad zní: Slané zvlhčování nosu při akutních infekcích horních cest dýchacích). Laik by mohl usoudit, že když se vědci touto věcí zabývají a COVID-19 je respirační onemocnění, našla se cesta k léčbě. Jenže ve studii se mimo jiné píše: „Nosní zavlažování fyziologickým roztokem se často používá jako doplňková léčba symptomů URTI (infekce horních cest dýchacích, pozn. autora) navzdory relativnímu nedostatku důkazů o prospěchu.

Stále tak zůstává v platnosti jen opatrnost, roušky, zvýšená hygiena a rozumný společenský styk, tedy neriskovat setkání s nakaženým. Byť se čím dál hlasitěji mluví o kolektivní imunizaci, což je mnohem hezčí slovo než promořování, přece jen je lepší zbytečně neriskovat.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom