Korejci utratili za olympiádu 13 miliard dolarů, Putin 51 miliard. V čem je rozdíl?

XXII. zimní olympijské hry v Soči v roce 2014 přišly na neuvěřitelných 51 miliard dolarů. Korejcům stačila čtvrtina.
Putin na návštěvě v Bělehradě na podzim 2014 - co se mu to honí hlavou?
Putin na návštěvě v Bělehradě na podzim 2014 - co se mu to honí hlavou?
istockphoto.com/dicus63

reklama

Také obdivujete bezvadně připravené stadiony a venkovní areály v jihokorejském Pchjongčchangu? Organizátoři XXIII. zimních olympijských her využili existující areály v nadmořské výšce 700 a více metrů. Sportovci zde občas bojují s mrazem a silným větrem, charakter zimních her ale místní podmínky spíše podtrhují.

Olympiáda v Pchjongčchangu bude zřejmě po té v Lillehammeru nejchladnější zimní olympiádou v historii
Autor: profimedia.com Olympiáda v Pchjongčchangu bude zřejmě po té v Lillehammeru nejchladnější zimní olympiádou v historii

Zimní olympiáda v subtropech

Předchozí zimní olympijské hry se konaly v přímořském letovisku Soči na břehu Černého moře. V polovině února se tam teplota může přes den vyšplhat i na +16 stupňů Celsia a v noci neklesne k nule. Pchjongčchang naproti tomu ve stejném termínu nabízí denní maximum +5 stupňů a v noci citelných –9 stupňů Celsia.

Panoramatický pohled na Soči
Autor: istockphoto.com/rusm Panoramatický pohled na Soči

„Když se podíváte na mapu Ruské federace, je obtížné najít sportoviště zcela bez sněhu a ledu, ale Putin ho našel,“ komentoval Boris Němcov, bývalý ruský vicepremiér (za Jelcinovy vlády) a jeden z nejhlasitějších kritiků Vladimira Putina, volbu Soči jako dějiště zimní olympiády v roce 2014. Zatímco náklady na poslední zimní olympijské hry v Pchjongčangu se odhadují na 12,9 miliardy dolarů, Putinova olympiáda v černomořském Soči přišla Rusko na 51 miliard dolarů. Šlo tak o nejdražší zimní olympiádu v historii.

 „Je to absolutně osobní Putinův projekt,“ uvedl Němcov s tím, že podle jeho odhadu 26 miliard dolarů, tedy více než polovina nákladů na uspořádání her, připadlo na zpronevěru a úplatky.

Všichni Putinovi kamarádi

V Soči se stavělo opravdu ve velkém. V curlingové hale přišlo jedno sedadlo na 26 000 dolarů a Putinova silnice z letiště v Adleru do střediska lyžařských disciplín Krasnoj Poljany, což je 48 kilometrů, vyšla na neuvěřitelných 8,7 miliardy dolarů. Byla tak třikrát dražší, než celý americký program letu na Mars. Anebo dvakrát dražší než tři předchozí zimní olympiády dohromady…

Vladimir Putin při přátelském hokejovém zápase v Soči v lednu 2014
Autor: Wikimedia Commons/Presidential Press and Information Office Vladimir Putin při přátelském hokejovém zápase v Soči v lednu 2014

Největší příjmy z kontraktů na výstavbu silnic, sportovišť a další infrastruktury získali Putinovi kamarádi z juda, bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi – jejich společnosti podle agentury Bloomberg obdržely zakázky v hodnotě 7,4 miliardy dolarů. Také Putinův již 20 let blízký spolupracovník Vladimir Jakunin, bývalý ředitel ruských železnic, dosáhl na kontrakty v hodnotě deseti miliard dolarů. Jak Jakunin, tak Arkadij Rosenberg jsou na seznamu osob, na které USA a Evropská unie uvalily ekonomické sankce.

V roce 2007, kdy Mezinárodní olympijský výbor rozhodoval o dějišti zimních olympijských her, odletěl Vladimir Putin do Guatemaly, aby tam osobně přesvědčoval členy výboru o výhodnosti ruské kandidatury. Dokonce zde vůbec poprvé na veřejnosti mluvil anglicky a zavázal se, že hry nebudou stát více, než 12 miliard dolarů.

Pro srovnání se podívejte, kolik stály zimní olympijské hry v nedávné minulosti:

 

2018 Pchjongčchang: 12,9 miliardy dolarů
2014 Soči: 51 miliard dolarů
2010 Vancouver: 1,26 miliardy dolarů
2006 Turín: 0,7 miliardy dolarů
2002 Salt Lake City: 2 miliardy dolarů
1998 Nagano: 10 miliard dolarů
1994 Lillehammer: 1,1 miliardy dolarů
1992 Albertville: 1,2 miliardy dolarů

reklama

reklama