Konec černobílé grotesky? Režisér Pána prstenů obarvil a hlavně zpomalil filmy z první světové války

Obarvit, zpomalit a polidštit. Přesně to provedl novozélandský režisér Peter Jackson (trilogie Pán Prstenů a Hobit) se záběry z první světové války.
Kouzlo z dílny Petera Jacksona
Kouzlo z dílny Petera Jacksona
youtube.com

reklama

Peter Jackson zrestauroval téměř 100 hodin záběrů uchovávaných v archivech britského Imperial War Museum v Londýně. Jeho 99minutový sestřih pod názvem They Shall Not Grow Old (Nikdy nezestárnou) přišel do kin při příležitosti 100 let od ukončení první světové války. Představu o tom, co všechno ve filmu uvidíte, si můžete udělat tady:

Nikdy nezestárnou

Armáda Chaplinů

Podle traileru i záběrů zveřejněných na internetu je efekt ohromující. Lidé na 100 a více let starých záběrech získávají na plastičnosti, polidšťují se a Jackson dokonce připravil 3D verzi. S nápadem upravit staré záběry si Jackson pohrával už několik let. Podle něj vojáci nemusí nutně vypadat jako Chaplinové a působit komicky.

První světová válka byla vůbec prvním konfliktem, který byl zachycen na filmový pás. Válka skončila 11. listopadu 1918 v 11 hodin dopoledne, kdy na všech frontách vstoupilo v platnost příměří. Britové ztratili ve válce přes 908 000 vojáků, největší oběti ale přineslo Rusko – 1,7 milionu padlých a 5 milionů zraněných vojáků.

S koncem první světové války se pojí také vznik samostatného Československa 28. října 1918. Podmínky pro vítěze i poražené byly dojednány na konferenci ve Versailles, která skončila teprve 28. června 1919.

(mih)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama