Koně jsou chytřejší, než vědci tušili: umějí číst lidské emoce!

Koně umějí 17 různými výrazy obličeje vyjádřit svou náladu. To je o jeden výraz více, než je tomu u psů a o čtyři více než u šimpanzů. Zato kočky mají k dispozici výrazů jednadvacet.
Dívka a kůň
Dívka a kůň
Thinkstock

reklama

Koně umějí rozlišovat mezi šťastným a rozzlobeným výrazem lidského obličeje. Ukázal to výzkum britských psychologů ze Sussexské univerzity, o němž informovala CNN. Vědci po dobu 30 vteřin ukazovali 28 koním velké barevné fotografie různých výrazů tváří a zkoumali jejich reakci. Když koně spatřili snímky rozzlobených mužů, začalo jim srdce bít podstatně rychleji.

A co víc, zvířata prý při těchto fotografiích natáčela hlavu tak, aby na snímky viděla levým okem, což je projev spojovaný s negativními stimuly. Informace z levého oka zpracovává pravá mozková hemisféra, tedy oblast, která je podle vědců zaměřená na nepřátelské prostředí.

"Je už dlouho známo, že koně jsou společensky vyspělá zvířata, ale teď je to poprvé, co jsme potvrdili, že mohou rozlišovat mezi pozitivními a negativními výrazy lidského obličeje," tvrdí spoluautorka výzkumu Amy Smithová ze Sussexské univerzity. Zajímavý je podle ní také fakt, že umění "číst" lidské emoce ovládají koně bez rozdílu druhu.

Zvířata pocházející z chovů v jižní Anglii nicméně vykazovala údajně mnohem silnější reakci při demonstraci rozzlobených obličejů než při ukázce těch šťastných. "Rozpoznávání rozzlobených tváří může sloužit jako varovný systém, který umožňuje koním připravit se na negativní lidské chování, například na hrubé zacházení," vysvětlila Smithová.

Předchozí výzkum Sussexské univerzity ze srpna 2015 ukázal, že koně umějí 17 různými výrazy obličeje vyjádřit svou náladu. To je o jeden výraz více, než je tomu u psů a o čtyři více než u šimpanzů. Zato kočky mají k dispozici výrazů jednadvacet. Takto široký repertoár je dán rozsahem pohybu vousů a uší.

ČTK

Achaltekinský kůň - Obrázek 1

Je tohle nejkrásnější kůň na světě?

reklama

reklama