Mužská antikoncepce se po tisíce let téměř nezměnila. Proč je takový problém něco vymyslet?

Tradiční ochrana v podobě kondomu je už skutečně velmi dlouho jednoznačně nejpoužívanější formou mužské antikoncepce. Proč nemají muži tolik možností jako ženy?
Dilema mužské antikoncepce
Dilema mužské antikoncepce
istockphoto.com

reklama

Možná jste nad tím už někdy přemýšleli. Jak je možné, že pro ženy existuje celá řada antikoncepčních metod, zatímco muži si musí vystačit s kondomem? Vedle vasektomie, tedy přerušení chámovodů (sloužících k přenosu spermií), je kondom v podstatě jedinou masově rozšířenou možností mužské antikoncepce – přitom první zmínky o používání kondomů se datují do třetího tisíciletí před naším letopočtem! Vážně nebylo možné od té doby přijít s nějakou inovací?

Biologické limity

Žena během ovulace vyprodukuje jedno až dvě vajíčka měsíčně, zatímco mužská produkce spermií probíhá každodenně, a to v řádech stovek milionů. Snížení plodnosti dokonce i o 90 procent by přesto neznamenalo, že je muž neplodný. Produkce spermií je úzce spojena s množstvím testosteronu, což v minulosti samozřejmě vedlo k myšlenkách na jeho snížení. Testosteron však ovlivňuje i kůži, kostní tkáň a má další funkce v těle; vedlejší účinky omezení testosteronu tedy mohou být opravdu velmi závažné.

Jiné snahy se tedy zaměřily na znemožnění funkce zárodečných buněk, jež produkují gamety (pohlavní buňky). Jejich struktura je však natolik specifická, že přestože se celá řada výzkumů snažila přijít na to, jak do těchto buněk proniknout a předejít jejich funkci, dosud se to nepodařilo. V posledních letech je ve vývoji například speciální gel, který sníží produkci testosteronu pouze v místě, kde je aplikován (v tomto případě ve varlatech), a neohrozí tak hladinu testosteronu jinde, kde je ho potřeba.

Zájem by byl

Přestože průzkum v roce 2002 ukázal, že více než polovina z oslovených 9 000 mužů napříč celým světem by měla o nové formy antikoncepce zájem, mezi ženami panuje vůči těmto možnostem spíše nedůvěra – pokud mužská antikoncepce selže, budou to především ony, kdo bude muset čelit důsledkům. I proto jsou pro většinu farmaceutických firem (a výzkumů) prioritou právě antikoncepční prostředky pro samotné ženy. Přestože tedy určité dílčí pokroky ve sféře mužské antikoncepce registrujeme, na jejich masové rozšíření si zřejmě ještě budeme muset počkat. Prozatím tedy základní variantou zůstává už v době bronzové osvědčený kondom.

reklama

reklama