Komunismus byl nejlepší obranou proti AIDS, ukázala nová studie

Nesvoboda bránila před AIDS lépe než prezervativ...
Co mají společného komunismus a HIV?
Co mají společného komunismus a HIV?
pixabay.com

reklama

Vědci letos na jaře poprvé zmapovali kompletní cesty, jimiž se po Zemi šířil virus HIV. Tento výzkum nejen ukázal, kudy šly jeho cesty, ale také obrovský vliv, který na to měla politika.

Studie zveřejněná v odborném časopise Journal of Molecular Epidemiology and Evolutionary Genetics of Infectious Diseases popsala, že nejlepší obranou proti AIDS v té době nebyl prezervativ, ale pobyt v zemích ze železnou oponou – neboli v bývalém komunistickém bloku, jehož členem bylo i tehdejší Československo.

Cesty HIV

Závěrů ze studie je ale mnohem více, ukazuje totiž, jak se virus šířil světem a kudy vedly jeho cesty. HIV-1 podtyp B se poprvé z Afriky dostal v sedmdesátých letech, kdy ho převezli na Haiti, odtamtud pak logicky zamířil do Spojených států. Přibližně 10 let se tam nepozorovaně šířil, převážně homosexuálním stykem a také sdílením injekcí drogově nakažených. Když si američtí lékaři HIV všimli, už bylo pozdě: na světě se virus rozšířil v síle pandemie.

HIV je podle této práce jedním z nejrychleji se vyvíjejících lidských patogenů; jeho genom velmi rychle mutuje. Vědci popsali přes 9000 jeho kmenů – a díky tomu, že vědí, které se z jakých vyvinuli, byli schopní popsat, kudy putoval.

Ukazuje se, že většina evropského HIV pochází ze severoamerického kontinentu, odkud se šířil v několika velkých vlnách. Prakticky žádný z těchto kmenů však až do roku 1990 nepronikl do východní Evropy. Železná opona tady fungovala jako opravdu neprostupná hranice nejen proti úprku občanů komunistických zemí, ale také proti šíření viru HIV.

Kmeny HIV, které na území východního bloku existovaly, byly vysoce izolované a měly jiné vlastnosti než ty „západní“. Po pádu komunistického režimu se ale hranice otevřely a do východních zemí se začal virus HIV šířit stejně rychle jako západním světem…

Text: RD

reklama

reklama