Komu je souzeno viset, ten se neutopí, směje se Putin. Zatím přečkal pět pokusů o atentát

Putina chrání profesionálové z agentury FSO, starají se i o jeho jaderný kufřík.
Pět pokusů o atentát na svou osobu - tolik jich přiznává sám Putin
Pět pokusů o atentát na svou osobu - tolik jich přiznává sám Putin
istockphoto.com/discus63
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejméně pětkrát se stal Vladimir Putin cílem pokusu o atentát. Ruský prezident to přiznal v rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem, který s ním natáčel rozsáhlou sérii rozhovorů Svět podle Putina. Dokonce se o své ochraně radil s dlouholetým kubánským vůdcem Fidelem Castrem, kterého se pokusili zabít více než padesátkrát.

Na Stoneovu poznámku, že jistě důvěřuje své ochrance, kterou je při atentátu vždy důležité infiltrovat, Putin odpovídá, že ano. A vzápětí dodává, že „komu je souzeno viset, ten se neutopí.“

Putin si s Oliverem Stonem při natáčení docela porozuměl
Putin si s Oliverem Stonem při natáčení docela porozuměl
archiv Prima ZOOM

Putin v rozhovoru s oscarovým režisérem popsal, jak kdysi na Kubě dostal od Fidela Castra jednoduché doporučení. „Víš, proč jsem pořád naživu?“ ptal se prý tehdy kubánský vůdce Putina. „Protože jsem se o vlastní bezpečnost vždy staral sám.“ Putin sám své štěstí v případě neúspěšných atentátů komentoval rčením, že „komu je souzeno viset, ten se neutopí“. Fidel Castro se dožil 90 let, zemřel v listopadu 2016.

Odnesl to Putinův řidič

Podrobnosti pokusů odstranit šéfa Kremlu nejsou známy. Jisté je, že v roce 2008 byl na Rudém náměstí v Moskvě zatčen ozbrojený muž, který se přiznal, že chtěl Putina zabít. V roce 2012 pak chtěla na ruského prezidenta nastražit bombu skupina Čečenců.

Mezi pokusy o zabití Putina lze počítat i čelní srážku prezidentova BMW s protijedoucím mercedesem na dvanáctiproudém Kutuzovském bulváru Moskvě v září 2016, při které zemřel Putinův oblíbený řidič. On sám ale v autě nebyl.

O Putinovu osobní bezpečnost se stará Federální služba ochrany ústavních činitelů (FSO) – a nejde o žádné podružné uskupení. Odhaduje se, že FSO disponuje až 50 000 uniformovanými příslušníky a dalšími tisíci agentů v civilu. Může provádět domovní prohlídky a zatýkat a dokonce vydávat rozkazy dalším ruským bezpečnostním službám. V jejím držení je také „jaderný kufřík“ Čeget pojmenovaný podle jednoho z kavkazských vrcholů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama