Kolonizace Měsíce by byla levnější než stavba jediné americké letadlové lodě!

Když se řekne „kolonizace Měsíce“, představíme si něco nesmyslně drahého, zřejmě tak, že by své síly muselo spojit celé lidstvo. Omyl…
3D tisk domu na Měsíci
3D tisk domu na Měsíci
NASA

reklama

Měsíc by se dal kolonizovat do roku 2022 – a stálo by to méně peněz než jedna americká letadlová loď. Tvrdí to člověk na slovo vzatý, expert na astronomii Chris McKay v článku v nejnovějším vydání magazínu Popular Science.

Pro přesnost: cena nejnovějších amerických letadlových lodí se pohybuje kolem 14 miliard dolarů. Jak je to možné? Podle fyzika tomuto záměru pomáhá spousta nových technologií, které se objevily v posledních letech: autonomní vozidla, nové způsoby recyklace odpadu a 3D tiskárny. To všechno snižuje potenciální cenu trvalé základny na Měsíci na zlomek dříve odhadovaných nákladů…

Co je třeba?

Základem, jak dostat na Měsíc potřebný materiál (a tím jsou myšleni i lidé), by měly být soukromé rakety SpaceX, habitaty by měly vzniknout z nafukovacích hal společnosti Bigelow Aerospace a spousta zařízení by se dala přímo na místě vytisknout na 3D tiskárnách.

 

Plánování by zase měla extrémně zjednodušit virtuální realita – právě v ní by se dalo lacině otestovat všechno, co se plánuje, i faktory, jež by se mohly ukázat jako rizikové.

Proč právě Měsíc?

Měsíc sám o sobě není tak důležitý. Ale podle výpočtů NASA je ideálním místem, odkud by se dalo pokračovat na Mars. Kolonie na Měsíci by snížila náklady na cestu na Mars nejméně o polovinu.

Chris McKay se tímto tématem zabýval již dříve, například v magazínu New Space Journal navrh, kde přesně by se na Měsíci tato základna měla nacházet. Ideálním místem pro ni je některý z kráterů při severním pólu Měsíce – prakticky celý rok sem dopadá sluneční světlo, takže by základna mohla snadno a účinně získávat energii ze solárních panelů.

 

Takové místo a dostatek volné energie by umožnily, aby zde operovala flotila autonomních robotů, kteří by pomocí slunečních panelů dobíjely své energetické články, a pomáhaly by jak s průzkumem povrchu Měsíce, tak s výstavbou základny; a později by pak mohly budovat zařízení pro cestovatele na Mars.

Detaily

Podle McKaye máme již spoustu zkušeností s podobnými základnami a tím, jak fungují. Jako vzor by mohly sloužit například vědecké stanice v Antarktidě, které také operují v podstatě autonomně a jen s výjimečným doplňováním zásob.

Dají se také využít zkušenosti s psychikou lidí, kteří na nich slouží…

reklama

reklama