26. července 2020 01:10

Očkování proti klíšťové encefalitidě má tři dávky. Chrání už ale první dvě

Klíšťový zánět mozku ohrožuje každého. A vzhledem ke změnám klimatu se riziko stále zvětšuje.

Podle statistik se v našich geografických podmínkách zvyšuje aktivita klíšťat. Úměra je jednoduchá a nepříjemně přímá – čím vyšší aktivita těchto krevsajících parazitů, tím větší pravděpodobnost nakažení. Dá se s tím něco dělat? Změny klimatu jsou během na dlouhou trať, stejně tak není moc v běžných silách jednotlivců měnit aktivitu klíšťat. Zbývá jediné. Aktivní ochrana, a to jak vhodným oděvem, tak očkováním.

Kde se nechat očkovat

Pokud se pohybujete v přírodě a občas na sobě najdete přisáté klíště, není očkování od věci. Ideální je zajít si za svým obvodním doktorem a poprosit o recept. První dávku vám pak může píchnout sestra ještě týž den. Druhá dávka se injekčně vpíchne za 14 dnů. Cílem je „podpořit“ vznikající protilátky. Třetí a poslední dávka se aplikuje až za zhruba půl roku, ale už první dvě dávky před klíšťovou encefalitidou chrání. Samozřejmě je možnost využít některého z očkovacích center, kterých je v České republice 21, a dobrou zprávou je i to, že očkování částečně hradí pojišťovny, takže lze alespoň část nákladů dostat zpět.

Důležitost očkování

Měli byste se tedy něčeho bát? Podle MUDr. Petry Kešnerové z odborného certifikovaného pracoviště Sonolab vlastně ne: „Očkování proti klíšťové encefalitidě je snášeno u zdravé populace velmi dobře. Patří mezi očkování nepovinná, ale to neznamená, že nedůležitá – naopak. Výskyt encefalitidy spíše narůstá a je to onemocnění ohrožující aktivní část populace, nezřídka se závažnými následky. K nakažení stačí navíc zcela minimální kontakt s nakaženým klíštětem. A očkování proti tomuto onemocnění s vysokou mírou spolehlivosti chrání.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom