Klimatizace jsou sexistické a genderově nevyvážené, tvrdí studie. A má pravdu!

Sice to zní jako zcela absurdní nesmysl, který jako by vzešel z hlavy nějaké extremistické feministky, ale opak je pravdou.

Klimatizace: muži versus ženy

Kanceláře jsou sice většinou plné žen – ale klimatizace v nich nastavené na potřeby mužů. Konkrétně bílých mužů ve středním věku… Přitom statisticky potřebují ženy úplně jinou teplotu a ve „standardně nastavených“ kancelářích jim proto bývá chladno.

Jak je to možné a jak moc ženy trpí? Dnešní podoba klimatizací vznikla v 60.letech 20. století ve Spojených státech amerických. Tehdy byla ženská zaměstnanost výrazně nižší a také doba byla jiná – na potřeby žen vlastně nikdo moc nemyslel. Proto byla studie o tom, jaké teploty jsou pro klimatizace standardní, provedena na čtyřicetiletých mužích.

Problém je v tom, že klimatizace se odvíjí od metabolismu člověka – a ten se mezi pohlavími liší. Podle studie vědců z Maastrichtu je metabolismus žen asi o 35 procent nižší než u 40letých mužů. Vědci tvrdí, že ženám by nejlépe vyhovovala teplota v místnosti kolem 25 stupňů, zatímco muži by upřednostňovali 22 stupňů – tedy standard, který funguje dnes.

Autoři práce si myslí, že by se podle jejich výsledků mělo opravit i nastavení klimatizací, ideálně tak, aby se dostalo na průměrnou hodnotu. Ale věří, že lepšímu komfortu žen v kancelářích by prospěl i posun o jediný stupeň Celsia.

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom