Kdy dostal člověk poprvé rakovinu? Nový nález to datuje do pradávných časů!

Nejstarší lidskou kůstku s rakovinou objevili v JAR.
Čí lebka to je?
Čí lebka to je?

reklama

Nejstarší lidskou fosílii s dokladem rakoviny objevil mezinárodní tým badatelů na významné prehistorické lokalitě v jeskyni Swartkrans nedaleko Johannesburgu v Jihoafrické republice. Referoval o tom server BBC. Nález podle vědců ukazuje, že rakovina není záležitostí až moderní společnosti, jak se někteří lidé domnívají.

Nádor byl objeven na prstu pravěkého člověka starého asi 1,7 milionu let. Tento člověk patřil podle badatelů buď k raným homininům druhu Homo ergaster, nebo k druhu Paranthropus robustus.

Tumory byly na jiných fosiliích objeveny již předtím – k těm nejstarším patří například kost chorvatského neandertálce, který žil asi před 120 000 lety.

O novém objevu informoval badatelský tým v časopise South African Journal of Science s tím, že nártní kůstka vykazovala osteosarkom – poměrně vzácný a zhoubný typ nádoru kosti. Vědci doufají, že tento nález pootevře dveře k pochopení vzniku tohoto nádoru.

I když rakovina postihuje velké množství živočišných druhů, někteří lidé si myslí, že tato nemoc je až problémem lidí moderní civilizace.

"Moderní medicína má tendenci předpokládat, že rakovina a nádory u lidí vznikly v důsledku moderního životního stylu a okolního prostředí. Naše studie ukazuje, že se tyto nemoci objevily u našich předků miliony let předtím, než vznikla moderní průmyslová společnost," řekl podle BBC jeden z badatelů Edward Odes.

Badatel Patrick Randolph-Quinney ovšem připustil, že současný západní životní styl zvyšuje riziko některých druhů nádorů, jako třeba rakovinu konečníku kvůli určitému typu potravy, rakovinu jater kvůli nadměrné konzumaci alkoholu nebo rakovinu plic kvůli kouření.

reklama

reklama