Kdy člověk poprvé zavraždil člověka? Archeologové jsou na stopě!

Španělští archeologové zkoumají 430 000 let starý případ vraždy...
Kain a Ábel? Ne, první vražda proběhla mnohem dříve...
Kain a Ábel? Ne, první vražda proběhla mnohem dříve...

reklama

Španělští archeologové nejspíš odhalili vůbec nejstarší případ vraždy v lidských dějinách, který se odehrál před více než 430 000 lety. Podařilo se jim totiž z částí objevených na známém nalezišti v pohoří Sierra de Atapuerca složit dohromady lebku dávného předka moderního člověka a domnívají se, že její majitel zjevně zemřel násilnou smrtí. Napsala o tom agentura Reuters.

Odborníkům se podařilo lebku sestavit z 52 fragmentů, které vyzvedli v nalezišti nazvaném Sima de los Huesos (Jáma kostí). Ukázalo se, že v lebce jsou nad levým okem dva otvory, oba zhruba stejně velké. Z analýz pomocí CT přístroje a mikroskopu poté vyplynulo, že kosti v okolí ran nevykazují žádné známky procesů hojení, a že tedy rány byly buď příčinou smrti, nebo byly zasazeny až po ní.

"Domníváme se, že smrt tohoto jedince byla násilná. Je velmi nepravděpodobné, že by si někdo prorazil lebku dvakrát na téměř stejném místě," uvedla Nohemi Salaová, která kosterní pozůstatky zkoumala. "Tento člověk byl zabit v důsledku násilí mezi dvěma jedinci, což nám umožňuje vhled do jindy nepostižitelných sociálních aspektů životů našich lidských předků," dodala.

O tom, kdo a proč vraždu spáchal, se ale podle Salaové už nikdy nedozvíme. "Úmysly se bohužel nefosilizují, takže interpretovat motiv zabití je nemožné. V tom by nám nepomohl ani Sherlock Holmes," uzavřela vědkyně.

ČTK

reklama

reklama