Kde se dá najít stříbro? Nakonec v muzeu, ale předtím pod malou slupkou ornice

Muzeum v Mýtě získalo nález čtyř kilogramů stříbrných mincí.
Pruský tolar z roku 1788.
Pruský tolar z roku 1788.
Johannes Robalotoff

reklama

Stříbro v muzeu

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě získalo do svých sbírek cenný nález stříbrných mincí. Uloženy byly ve dvou keramických nádobkách, které ležely mělce pod zemí v lesním porostu na Vysokomýtsku, kde je našel náhodný kolemjdoucí. Odkryla je zřejmě divoká zvěř, řekl novinářům archeolog muzea David Vích.

"Celkem se jedná o více než čtyři kilogramy stříbrných mincí. Zatím jsme obsah nerozebírali, takže úplně nevíme, co je pod svrchní vrstvou. To se bude dít v nejbližších dnech v laboratorních podmínkách," uvedl Vích. Mince musí vyčistit odborníci z Národního muzea.

Stáří "pokladu" zatím není známé, jedna ze svrchních mincí pochází z roku 1671. Nepochází tedy z období třicetileté války, kdy si lidé cennosti často ukrývali před procházejícími vojsky. Z přelomu 17. a 18. století mnoho depotů nepochází.

Nádobky obsahují zřejmě několik tisíc drobných mincí. Uvnitř nohou být ale i vzácnější kusy.

Minulý rok muzeum získalo soubor asi 450 stříbrných mincí, z nichž nejmladší pochází ze začátku třicetileté války. Objevil je v roce 2016 nálezce na poli poblíž Plchůvek u Chocně. Čistá váha stříbra dosahuje asi jednoho kilogramu.

ČTK

reklama

reklama