Každoroční masakr kulohlavců proběhl. Stovky kytovců zemřely kvůli kulturní tradici

Krvavá tradice zabíjení kulohlavců se stává mediálním tyátrem.
Faerské ostrovy v den lovu kulohlavců
Faerské ostrovy v den lovu kulohlavců

Místní vědí, že zabíjení kytovců je součástí jejich života již od dob, co se jejich prapředkové na tomto nehostinném místě usadili. Ulovit dostatečné množství kulohlavců pro ně znamenalo více věcí – například jistotu obrovského množství dobře konzervovatelného masa a tuku, který jim umožní přežít nehostinnou zimu. A současně šlo o potvrzení vlastní identity – zvyk se stal součástí toho, co místní muže dělá muži, rituálem zabití obrovského zvířete si potvrzovali, že jsou stále ještě muži.

V moderním světě, kde všechny tradice mizí stále rychleji a mužská role mizí prakticky úplně, jde vlastně o něco úžasného – jenže to má „drobný“ zádrhel. Mrtvé velryby.

V posledních letech se z akce, o níž se ještě před pár desítkami let vůbec netušilo, stala zcela nedůstojná podívaná: zatímco místní masakrují kulohlavce, desítky aktivistů z celého světa a štáby novinářů to natáčejí a pasou se na detailech násilí ještě mnohem více než samotní muži, kteří velryby zabíjejí. Tato krvavá pornografie násilí všechny fascinuje natolik, že na místo, kde rituál probíhá, míří desítky televizních štábů z celého světa. A o pozdvižení se postarali i ochránci zvířat, nejen na místě samém, ale také v Kodani, kde pomalovali Malou mořskou vílu modrou barvou.

Ochránci přírody zanechali na chodníku před sochou nápis, v němž Dánsko vyzývají, aby chránilo velryby u pobřeží Faerských ostrovů.

Faerské úřady totiž umožňují domorodcům v letním období nekomerční lov několika stovek velryb, především kulohlavců černých. Při něm ostrované v lodích kytovce obklíčí a naženou je do mělkých vod zálivu, kde jim přetnou páteř a nechají je vykrvácet. Maso a vnitřnosti si pak mezi sebou rozdělí. Tato tradice zvaná Grindadráp, při níž se mořská voda zbarví do ruda, sahá do 16. století.

V Dánsku, jehož jsou Faerské ostrovy součástí, je přitom lov velryb zakázán. Ostrovy jsou ale autonomní provincií této evropské země a její právo masový lov kulohlavců černých v rámci staré tradice povoluje.

Představitelé dánské radnice polití sochy Malé mořské víly odsoudili. "Národní poklady, jako je tento, by měli lidé nechat na pokoji. Ať už se jedná o vandalismus, nebo o politicky motivovaný čin," prohlásil Carl

Text: MK

reklama