Podle kávy poznáš osobnost. Milovníci pořádku si dávají černou, perfekcionisté mají raději capuccino

Jak souvisí volba oblíbené kávy s vaší osobností? Určité podobnosti tam jsou, dokonce podpořené výzkumy. Co tedy máte nejradši?
Výběr kávy souvisí s vaší osobností. Které dáváte přednost?
Výběr kávy souvisí s vaší osobností. Které dáváte přednost?
istockphoto.com

reklama

Dáváte přednost klasické černé kávě, vymazlenému cappuccinu, nebo se spokojíte s rychle dostupnou instantní kávou? Osobní preference mohou o osobnosti pijana kávy leccos říct. Samozřejmě se leckdy jedná o typologii na úrovni věštění z lógru, zároveň však existují i skutečné výzkumy. Tak se pojďme podívat, jak si stojíte.

Vyberte si svého favorita

Podle studie klinické psycholožky Ramani Durvasuly je možné najít osobnostní rozdíly mezi vyznavači kávových nápojů. Analyzovala preference tisícovky pijanů kávy a zaměřila se na řadu osobnostních rysů – introverzi či extraverzi, trpělivost, perfekcionismus a další.

  • Vyznavači běžné černé kávy jsou podle ní puristé, tedy racionální a věcní milovníci pořádku a tradic. Nemají rádi změny a vyznávají jednoduchý a přehledný život. Jsou trpěliví, tiší, ale také občas náladoví či přezíraví.
  • Vyznavači kávy latte mívají lehce neurotické sklony, zároveň je však pro ně důležitá spokojenost lidí v jejich okolí. Rádi si zpříjemní náročné chvíle života, nikam nespěchají, překvapivě však mohou zapomínat na své vlastní potřeby.
  • Nejnáročnější jsou milovníci cappuccina, kteří bývají perfekcionističtí, kontrolující, přecitlivělí a hákliví na své zdraví.
  • Instantní káva stačí těm, kteří jsou nenároční, upřednostňují pohodu a klid, také však mají sklony k prokrastinaci. Obvykle hůře plánují a nedávají velkou pozornost detailům, zároveň ale mají i rádi tradice a berou život takový, jaký je.
  • Kdo dává přednost specialitám jako kávě bez kofeinu, se sójovým mlékem či podobně nadstandardním dobrotám, má rád věci pod kontrolou, stará se o své zdraví, také však může být označen za příliš sebestředného a přehnaně zaměřeného na pravidla a pořádek.
  • A pokud si někdo rád dopřává kávu studenou či výrazně sladkou, jedná se o společensky odvážného jedince, který si jde za svým bez ohledu na to, co si myslí okolí. Je spontánní, rád zkouší nové věci, což ale občas vede k neuváženým rozhodnutím.

Vztah kávy a osobnosti

Dr. Durvasula samozřejmě dodává, že tyto charakteristiky jsou výrazně zprůměrované, a tak není moc šokující, pokud se někdo odlišuje. Stejně tak je třeba mít na paměti, že tato typologie neznamená, že by byl člověk definován tím, jakou kávu pije, nýbrž naopak – naše životní volby jsou odrazem toho, jak o světě přemýšlíme, a to se promítá i do takových zdánlivých banalit, jako je preference horkých nápojů. Ať na vás tedy popsaná typologie sedí, či nikoli, může vás navést k zamyšlení, zdali si život uzpůsobujete podle svých představ – anebo se naopak až příliš často necháváte vláčet okolnostmi.

reklama

reklama