Karanténní opatření zachránila podle nové studie tři miliony Evropanů

Studie britské vysoké školy Imperial College London se zaměřila na účinnost karanténních opatření v Evropě.
Karanténní opatření zachránila miliony lidí
Karanténní opatření zachránila miliony lidí
istock.com

reklama

Rozsáhlá karanténní opatření včetně uzavření obchodů a škol omezila v Evropě šíření koronaviru a pomohla zachránit více než tři miliony životů. Vyplývá to ze studie britské vysoké školy Imperial College London, o které informovala agentura Reuters.

Drastická opatření, která většina evropských zemí zavedla v březnu, měla podle britských vědců „významný dopad“ a pomohla do počátku května snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.

Vědci z Imperial College London zkoumali situaci v jedenácti evropských zemích – Belgii, Británii, Dánsku, Francii, Itálii, Německu, Norsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. Podle nich se v těchto zemích do počátku května koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo mezi 12 a 15 miliony lidí.

Ze srovnání skutečného počtu mrtvých s COVIDEM-19 s počtem mrtvých, který vzešel z modelu simulujícího situaci bez přísných opatření, podle vědců vyšlo, že se podařilo zabránit 3,1 milionu úmrtí. Například v Británii díky přísným opatřením podle autorů studie nezemřelo 470 000, ve Francii 690 000 a v Itálii 630 000 lidí.

Je důležité, abychom měřili efektivitu těchto opatření vzhledem k tomu, jaké mají hospodářské a sociální důsledky, uvedli výzkumníci, podle nichž může studie mimo jiné pomoci politikům při rozhodování o dalších opatřeních nutných pro to, aby šíření viru udrželi pod kontrolou.

Zdroj: ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama