Kanadská armáda svrhla z letadla čtyři vlky. Na speciální misi

Na přelomu února a března plnilo letadlo kanadské armády unikátní úkol. Do národního parku Isle Royale v Michiganu shodilo čtyři velké bedny – každá obsahovala po jednom velkém vlku.
Vlci v Kanadě
Vlci v Kanadě
pixabay.com


Návrat vlků

Tento národní park má rozlohu 2300 kilometrů čtverečních a vlci zde mají fungovat jako biologická zbraň. Jejích úkolem je přirozeným způsobem omezit místní populaci losů, která se bez přítomnosti predátorů rychle zvětšuje, a ohrožuje tak ekologickou stabilitu této důležité oblasti.

Čtveřice, která se skládá ze tří samců a jedné samice by měla vést ke vzniku stabilní populace; už v září byla na Isle Royale dopravena první vlčí dvojice, dalších 14–24 vlků má následovat během následujících tří až čtyř let. Tomuto procesu se říká reintrodukce, neboli návrat původních tvorů na území, odkud byli z nějakých důvodů vytlačeni.

Vlk v Bavorském lese
Autor: Foto: Topi Pigula Vlk v Bavorském lese

Na ostrově Isle Royale může za zmizení vlků klimatická změna. V minulosti byl po dva měsíce spojený s kontinentem ledovým mostem. Ale jak se planeta otepluje, led mizí a tento most se stal nespolehlivým. Dříve po něm mohli vlci bezpečně procházet z pevniny na ostrov a zpět, nyní to už pro ně není bezpečné. Jakmile se nějaký na ostrově ocitne, zůstane tu v podstatě izolovaný – a to vede k menší genetické rozmanitosti vlčí populace na ostrově a obecně k jejímu zániku.

Úbytek téměř na nulu

Zatímco ještě v osmdesátých letech dvacátého století tu žilo asi padesát vlků, roku 2016 jejich počet klesl na jediný pár. Tím také zmizel jediný přirozený predátor losů: vlk si sice na dospělého losa troufne spíše výjimečně, ale zato se smečka ráda vrhne na mládě nebo starší či zraněný kus. Množství losů tedy stouplo natolik, že likvidují přírodní zdroje ostrova, a ohrožují tak jiná zvířata, s nimiž o ně soupeří. Kanada doufá, že by nový projekt, který bude pomáhat vlkům na ostrově, mohl rozsah tohoto problému významně snížit: Nejhorší zatím bylo najít správné vlky – nebylo možné vzít nějaké kusy ze zoologických zahrad, musely být uloveny správné exempláře ve volné přírodě; a to tak, aby nedošlo k jejich úhoně, ale současně tak, aby to byli opravdu vlci, kteří se na ostrov hodí a jsou schopní se rozmnožovat. A samozřejmě musel být také správný poměr samic a samců…

Pro ekology je nyní důležité sledovat, jak se vlci vypořádají se stresem, který jim celá operace nutně přinese: jak ulovení, tak transport a svržení na místo a samozřejmě i vržení do zcela neznámého prostředí je pro vlky traumatické a může se to na jejich chování i schopnosti rozmnožovat se negativně podepsat. 

Vědci ale doufají, že vlci jsou natolik inteligentní a odolná zvířata, že se s tímto problémem hravě vypořádají. Nejvíc by jim v tom měl pomoci dostatek kořisti, na niž na ostrově narazí…

Text: MK
 

reklama