Kalifornie před čtyřmi roky přinutila občany k očkování. Výsledek zastánce očkování vyděsil

Očkování je slovo, které jak zastánce, tak odpůrce dokáže rozžhavit doběla. Jenže v USA mají zdraví na předním místě.
Očkování v USA občas provádí i armáda
Očkování v USA občas provádí i armáda
pixabay.com

reklama

Výjimečné neočkování skončilo

Už jsou to tři roky, co se zákonodárci v Kalifornii rozhodli, že skončí s výjimkami, které umožňovaly nenechat se očkovat. Až do té doby totiž řady výjimek připouštěla: jednalo se například o důvody náboženské nebo osobní. Díky tomu se nyní rodiče v tomto americkém státu nemohou rozhodovat, zda jejich dítě bude očkované, nebo ne – jedinou výjimku připouštějí ze zdravotních důvodů.

Po třech letech se lékaři rozhodli prozkoumat, jaký byl dopad tohoto tehdy značně kontroverzního kroku. Vládu tehdy k němu vedla statistika, která ukázala, že proočkovanost dětí v roce 2014/2015 dosahuje v mateřských školkách pouhých 90,4 procent. Přitom cílem je, aby se pohybovala na nejméně 94 procentech, jen pak podle vědců může správně a spolehlivě fungovat kolektivní imunita.

Tato kolektivní imunita může fungovat, jen když se téměř celá komunita stane chráněnou před nemocí – jinak mají mikroorganismy dost možností se množit a také mutovat. Je-li kolektivní imunita na dostatečně vysoké úrovni, tak nemoci tento prostor nemají – a očkovaní tak vlastně chrání i ty, kteří se z nějakého důvodu očkovat nechat nemohli.

Jak to dopadlo?

Kalifornie byla teprve třetím americkým státem, který se pro toto řešení rozhodl, před ním to byly jen Mississippi a Západní Virginie. A výsledek? Přesně, jak se dalo očekávat, proočkovanost populace prudce vzrostla: během školního roku 2017/2018 stoupla ve školkách na 95,1 procent. Lékaři si ale také všimli dalšího efektu, s nímž nepočítali: na trojnásobek vzrostl počet žádostí ze zdravotních důvodů, přestože pro tento nárůst nebyl vlastně žádný objektivní důvod. Jak je to tedy možné? Odpůrci očkování se prostě rozhodli lhát a hledali jakýkoliv možný důvod, jak se jen očkování vyhnout.

Uplacení doktoři

Některé tyto žádosti byly samozřejmě oprávněné, ale ze studie, která vyšla v odborném časopise Pediatrics, vyplývá, že většinou to byly výmluvy. A také prudce rostl počet rodičů, kteří se rozhodli lékaře nebo jiné experty, kteří mohou výjimku přidělit, zkrátka a dobře uplatit. A dokonce, a to je podle vědců nejvíc znepokojivé, našli se i lékaři, kteří otevřeně inzerovali, že výjimku za drobný poplatek (150 dolarů, tedy asi 3000 korun) dají komukoliv.

Kalifornští experti se tedy v dalších letech budou muset vypořádat se situací, kterou nikdo nečekal a zatím pro ni ani žádné řešení neexistuje – zatím není způsob, jak výjimku, když už ji někdo přidělí (byť zcela bezdůvodně) odebrat. Kalifornské zákony na něco podobného nepamatují, prosadit omezení moci lékařů bude nesmírně složité a zřejmě i časově náročné. Jediné štěstí je, že podobných podvodníků je zatím jen malé množství; experti se ale obávají, že pokud se informace o úspěšnosti těchto praktik rozšíří, mohou po nich sáhnout i další odpůrci očkování, kteří to doposud neudělali...

Text: MK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama