Kábul připomíná Stalingrad, videa ukazují lidi padající z letadel. Co čeká vzdělané ženy?

Střelba do vzduchu a tisíce lidí zoufale se snažící dostat do kteréhokoliv letadla odlétajícího z Kábulu připomínají chaotickou evakuaci Němců ze stalingradského kotle v roce 1942.
Bojovník Tálibánu v Kábulu, 16. srpna 2021
Bojovník Tálibánu v Kábulu, 16. srpna 2021
AP

reklama

Pád Kábulu, jehož ulicemi se prohnali bojovníci Tálibánu o několik měsíců dřív, než předpovídaly pesimistické scénáře vývoje situace v Afghánistánu, způsobil naprostý chaos na kábulském letišti. Tisíce lidí se zde pokoušely naskočit z boku na pojíždějící americké vojenské letadlo, zatímco dav dalších běžel podél letadla:

Podle nepotvrzených zpráv nejméně dva lidé zemřeli poté, co se zřítili ze startujícího stroje. Další dva lidé byli na letišti zabiti už dříve, podle BBC ale není jisté, jestli se stali obětí střelby nebo byli v panice ušlapáni davem.

Tálibán prohledává Kábul dům od domu

Letiště v Kábulu se stalo poslední nadějí na útěk pro tisíce Afghánců, kteří se obávají represí ze strany Tálibánu. Podle dopisovatele Rádia Svobodná Evropa (RFE) Fruda Bezhana probíhá v Kábulu hon na všechny, kdo spolupracovali s minulým režimem. „Bojovníci Talibanu jdou v Kábulu od dveří ke dveřím a hledají vládní zaměstnance, vojáky, policisty a Afghánce, kteří spolupracovali se zahraničními vládami a nevládními organizacemi,“ popsal na svém twitterovém účtu situaci s odvoláním na očitá svědectví místních.

Prvními obětmi jsou vzdělané ženy

V ulicích Kábulu, který v neděli začal obsazovat Tálibán, se mezitím objevily první důsledky pádu režimu. Dívky, které se v pondělí ráno vydaly do školy, už šly raději zahalené burkami. Deník The Guardian přinesl příběh 24leté kábulské vysokoškolačky, která neuvádí své jméno. V nastalém zmatku se musela po městě pohybovat pěšky, protože řidiči veřejné dopravy nechtěli riskovat, že povezou ženu. Doma se jí podařilo ukrýt občanský průkaz, diplomy a certifikáty, které při studiu na dvou prestižních kábulských univerzitách nasbírala.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tálibán postupuje rychle (zdroj: Twitter/jhaboush)

„Jako žena se cítím být obětí této politické války, kterou začali muži. Najednou jsem získala pocit, že se už nemůžu nahlas smát, nemůžu poslouchat své oblíbené písničky, nemůžu se setkat s přáteli v naší oblíbené kavárně, nemohu nosit své oblíbené žluté šaty nebo růžovou rtěnku,“ popsala své pocity pro The Guardian. Za největší újmu ale považuje fakt, že už nebude moci nastoupit do práce ani dokončit univerzitní vzdělání, na jehož dosažení roky pracovala.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama