Jste morální člověk? Jednoduchá hra odhalí vaše hodnoty

Vypravěčská hra s názvem Krokodýlí řeka vám pomůže srovnat si priority. S kým budete sympatizovat, řekne hodně o vaší morálce. Vyzkoušejte ji sami.
Překročili byste řeku plnou krokodýlů?
Překročili byste řeku plnou krokodýlů?
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hry, které do svých formátů zapojují lektoři takzvaných měkkých dovedností, obvykle podporují týmovou spolupráci, rozvoj kreativity či myšlení. Občas se však mezi spoustou navenek stylových, uvnitř prázdných her objeví i perla, která vám skutečně něco řekne. Do takové kategorie spadá i hra s názvem Krokodýlí řeka. Ta spočívá ve vyprávění příběhu a následné diskuzi nad chováním jednotlivých postav. Právě příklon k některému z popsaných charakterů vám řekne hodně o tom, jaký je váš hodnotový žebříček. Takže podívejme se ve stručnosti na onen příběh. Jeho oficiální verze neexistuje, ale obvykle se vykládá zhruba s následujícím dějem a jmény.

Krokodýlí řeka

Milenci Abigail a Gregory žili ve městě, kterým protékala velká řeka plná krokodýlů. Ta se jednoho dne rozvodnila, strhla most a znemožnila dopravu mezi oběma břehy. Každý z milenců byl uvězněn ve své části. Abigail byla odhodlána za svým milým vyrazit, jedinou možnost představoval zkušený námořník Sindibad. Ten s převozem souhlasil pod podmínkou, že se s ním Abigail vyspí. Dívka byla v šoku a vyhledala pomoc přítele Ivana, kterému všechno pověděla. Ivan se však odmítl jakkoli vyjádřit či zapojit. Abigail se proto musela rozhodnout sama a Sindibadovu podmínku splnila.

Na druhém břehu se konečně shledala s Gregorym, ale když mu řekla, jakou oběť musela podstoupit, zhrzený Gregory ji odsoudil a opustil. Zlomená Abigail pak potkala dalšího známého jménem Slag. Tomu vše vylíčila a Slag se rozzlobil; našel Gregoryho a zbil ho. Pomsta byla dokonána. Nebo ne?

Hodnocení morálky

Co na tento příběh říkáte? Různě na internetu můžete najít i trochu rozsáhlejší verze, ale hlavní myšlenky tu zůstaly zachovány. Nepřemýšlejte tolik nad detaily a alternativními řešeními jako třeba dalšími možnostmi, jak překročit řeku. Úkolem je seřadit postavy od té nejsprávnější po tu morálně nejhorší. Kdo se podle vás zachoval dobře a kdo špatně? Nejvíce se o sobě i druhých člověk dozví v následné diskuzi, která bývá poměrně bouřlivá. Nejsou tu totiž správné či špatné odpovědi, každý to může mít jinak.

Je v pořádku chování Abigail, která se pro lásku rozhodla podstoupit velkou, i když možná trochu zbytečnou oběť? Nebo sympatizujete s pasivním, leč morálně nekompromisním Gregorym? Co Sindibad, který jasně deklaroval pravidla, ačkoli byla velmi nevhodná? A konečně přátelé Ivan a Slag, jeden nezasahující a druhý naopak horlivý snad až příliš? Ať už ve skupině, nebo sami, můžete se zamyslet nad svým žebříčkem, jenž vám přehledně a konkrétně ukáže, jaké hodnoty a přístupy k řešení problémů vlastně vyznáváte. Jen to sami vyzkoušejte!

Text: MS

Reklama
Reklama