Jsou kočky škodlivé pro děti? Nejspíš ano!

Vliv domácích mazlíčků na zdraví se řeší neustále. Kočkám není věnována taková pozornost jako psům, avšak měla by – nejspíš totiž představují skutečné riziko.
Mají kočky vliv na zdraví dětí?
Mají kočky vliv na zdraví dětí?
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nedávno jsme psali o tom, jaký vliv může mít psí miláček na kvalitu vašeho spánku. To byl pouze jeden z mnoha výzkumů zabývajících se právě psy – jenže jak jsou na tom kočky? Profesor psychologie Hal Herzog už několik desítek let studuje vztahy lidí a zvířat a nedávno zmínil zajímavý a trochu překvapivý výzkumný fakt: kočkám se z pohledu vědy dostává mnohem méně pozornosti nežli jejich psím kolegům. A dokonce i výsledky oněch nemnoha výzkumů zaměřených na vztah lidí a koček jsou velmi rozporuplné – některé zmiňují menší riziko kardiovaskulárních onemocnění u starších lidí, kteří mají doma kočky, jiné zase varují před nežádoucími vlivy jako zvýšeným rizikem alkoholismu či chronickými nemocemi. Jak jsou na tom ale kočky ve vztahu k dětem?

Kočky, psi a děti

Velmi diskutovanou otázkou je vliv zvířat na zdravý fyzický i psychický vývoj dítěte. Autoři takových studií opakovaně upozorňují na to, že nezjišťují kauzalitu, nýbrž korelaci – nelze tedy kupříkladu říct, že vyrůstání ve společnosti psa snižuje u dětí úzkost. Správným výsledkem je totiž pouze informace, že méně úzkostné děti jsou v rodinách, které vlastní psa. Na což mimochodem skutečně přišla tři roky stará studie. Takže jakkoli nelze určit příčinu a důsledek, přítomnost psa v domácnosti se zřejmě na vývoji dítěte alespoň v určitých ohledech odráží pozitivně. Jenže co kočky?

Doktorka Moira Riley a její spolupracovnice z newyorského Bassett Research Institute zpracovaly data o 643 dětech ve věku od čtyř do deseti let. Ze sebraných dat se podařilo získat dvě informace, které nejsou pro milovníky koček zrovna dobrou zprávou. 180 dětí, které žily v domácnosti s kočkami, nevykazovalo oproti zbytku lepší zdravotní či psychický stav; ba naopak, významný rozdíl byl v pozornosti. Děti podle dat v této oblasti vykazovaly některé poruchy. Na vině může být vystavení parazitické toxoplazmóze či samozřejmě i úzkostlivější rodiče, kteří kočku do domácnosti přivedou; zvýšené riziko pro děti však kočky zřejmě skutečně představují.

Nutnost výzkumů

Nutno připomenout, že kočičích výzkumů je přece jen stále málo, a tak bychom se zmíněnými výsledky neměli přehnaně děsit – počkejme si na jejich opakovaná potvrzení. A na závěr ještě podnět k zamyšlení: víte, proč je zhruba desetkrát více studií o psech než o kočkách? Důvodem jsou zřejmě finance. Zkoumání psů je totiž lukrativnější z hlediska jeho následného použití. Psi se využívají v terapii či pomoci handicapovaným, na druhou stranu jsou také napadení z jejich strany velkým rizikem. O jejich hlubší pochopení je proto výraznější zájem nežli o líné chlupáče, kteří vám vrní na klíně. Snad se ale situace časem vyrovná a i příznivci elegantnějších šelem se dočkají!

Text: MS

Reklama
Reklama