Jsou blondýny hloupější? Víme, jak souvisí barva vlasů s IQ

Blondýny, brunety, nebo zrzky – kdo je nejchytřejší, či naopak nejhloupější? Stereotypní představy často vládnou, ale neměli bychom na ně dát; rozdíly jsou totiž minimální...
Jak jsou na tom blondýny s inteligencí? Podle barvy vlasů to nepoznáte...
Jak jsou na tom blondýny s inteligencí? Podle barvy vlasů to nepoznáte...
istockphoto.com

reklama

Páni mají radši blondýnky. Slavný film s tímto názvem významně rozjel krátkou, leč zářnou kariéru Marilyn Monroe a zároveň v populární kultuře definitivně ustanovil jeden stereotyp, z něhož jsme se od té doby nevymanili. Blondýny jsou prý totiž hloupější, což se zmiňuje tak často, až je zjevné, že to nemůže být pravda. No, a také že není.

Role barvy vlasů

Doktor Jay Zagorsky donedávna pracoval na Ohio State University, kde měl na starosti statistické zpracovávání výsledků celonárodního průzkumu, týkajícího se rozličných sociologických dat. Součástí rozsáhlého vzorku dat byly i informace o výchově, inteligenci a… barvě vlasů. Kolem našich hřív totiž panuje velké množství předsudků – domnělá vášnivost žen se zrzavými vlasy zřejmě nikomu neškodí, předpoklady o hlouposti blondýnek však už ano. Tyto stereotypy totiž mohou ovlivňovat i tak důležité životní momenty jako třeba pracovní pohovory. Nemluvě o množství nevybíravých komentářů, jimž blonďaté ženy a dívky musejí po celý život čelit. Jak to tedy s jejich inteligencí je?

Zagorsky zjistil, že – a teď se podržte – úplně normálně. Inteligenční kvocient známý pod zkratkou IQ se v případě žen s přirozeně blonďatou barvou vlasů nikterak nelišil od ostatních. Do průzkumu bylo zahrnuto téměř jedenáct tisíc Američanek s bílou barvou pleti; v tomto případě se však nejedná o rasismus, nýbrž o eliminování dalších proměnných, jež by výsledky značně ovlivnily. Blondýny z testování nakonec nijak hůře nevyšly, ba co víc – dokonce byly ze všech sledovaných barev vlasů nejchytřejší!

Chytré blondýny!

Abychom byli přesnější, rozdíly byly opravdu minimální – v průměru dosáhly blondýny hodnoty IQ přes 103, hnědovlásky o půl bodu méně, s velmi drobnými rozdíly se pak umístily zrzky a černovlásky. Nutno podotknout, že průměrná hodnota IQ se pohybuje kolem 100 bodů, výsledky jsou proto adekvátní. Rozdíly mezi jednotlivými barvami nejsou statisticky významné, nelze tedy (s vědecky čistým svědomím) tvrdit, že by blondýny byly nejchytřejší; rozhodně však nejsou hloupé.

Pokud tedy narazíte na tento stereotyp, můžete ho s klidným srdcem odmítnout. Stejně jako v úvodu zmiňovaná Marilyn Monroe nebyla jen prázdnou skořápkou, ani blondýny v dnešní společnosti nemají pod čepicí o nic méně než dámy s jinak zbarvenými vlasy. Takže než budete soudit něčí inteligenci, utište touhu po jednoduchých řešeních a raději se s dotyčným či dotyčnou chvíli bavte!

Text: MS

reklama

reklama