Jména ze Hry o trůny: kolik je v Česku dětí pojmenovaných Jon nebo Arya?

Populární seriál Hra o trůny se stal postupem času fenoménem přesahujícím televizní obrazovky. Pronikl dokonce i do světových matrik, jelikož spousta dětí je v posledních letech pojmenována právě podle slavných postav.
Jon Snow ze Hry o trůny inspiroval mnoho rodičů po celém světě.
Jon Snow ze Hry o trůny inspiroval mnoho rodičů po celém světě.
profimedia.cz

reklama

Dávat dětem jména podle probíhajících společenských fenoménů je vlastně docela normální. Možná si vzpomenete na zvýšený počet Dominiků po úspěchu našich hokejistů na olympijských hrách v Naganu roku 1998. Takto významných momentů, jež by dokázaly zahýbat celou naší kulturou, je však stále méně – respektive narážíme na stále více zajímavých fenoménů, z nichž ale málokterý skutečně výrazně vystupuje nad ty ostatní; zatím nedokážeme přesně určit, jestli třeba dvojnásobný zlatý úspěch Ester Ledecké na posledních olympijských hrách s četností tohoto jména nějak zahýbá. Pokud si ale nějaký fenomén pozornost v dnešní době zaslouží, je to jistě seriál Hra o trůny.

Hra o trůny, popkulturní fenomén

Například ve Velké Británii statistici před pár lety zaregistrovali několik set holčiček pojmenovaných Arya a další desítky s ještě výrazně exotičtějším pojmenováním Khaleesi. Právě Arya se navíc v roce 2013 ocitla ve Spojených státech v padesátce nejoblíbenějších jmen – zjevně se totiž jedná o jméno, jež v běžném životě nepůsobí tak zvláštně jako řada jiných fantasy označení. Naopak velkou pozornost si zaslouží Khaleesi, neboť se v seriálu ani nejedná o jméno, nýbrž označení královny v uměle vytvořeném jazyce! Takový úkaz je opravdu velmi ojedinělý.

Britští statistici však v poslední dekádě zaznamenávají zvýšený zájem o popkulturní inspirace co se týče výběru jmen. Oblíbený film Ledové království či za Lamanšským průlivem populární seriál Panství Downton jsou také častými zdroji nápadů. Zatímco v případě dramatu z období přelomu 19. a 20. století se však jedná o tradiční britská jména, jež se díky seriálu opět dostávají do módy (Rose, Edith či Violet). Děti pojmenované po fantasy postavách to však budou mít o poznání složitější – Theon, Tyrion, Sandor, Sansa či Brienne tak za pár let svým rodičům nejspíše nepoděkují.

Jména Jon a Arya bodují

A jak si stojí Češi? Aktuálně u nás žije 11 „Jonů“, ovšem pár se jich narodilo už dávno před seriálem; od prvního objevení Jona Snowa na televizních obrazovkách se však jejich počet zdvojnásobil, což náhoda určitě nebude. Dívky jménem Arya jsou tři, před pár lety se narodil i jeden Ned, Jaime, Bran. Tyrion zatím pohříchu žádný. Tuzemští fanoušci jsou tedy poměrně konzervativní, a tak na dvě dekády starou mánii Esmerald nehodlají jen tak navázat. Inu, asi je to dobře. Příznivcům seriálu totiž tento výčet nejspíš dělá radost, je však otázka, jak se bude dětem s takto specifickými jmény vyrůstat.

reklama

reklama