22. listopadu 2022 12:00

Tajemné Jezero koster ukrývá stovky lidských obětí. Proč jejich smrt nedá vědcům spát?

Tajemství v ledu (1) - Jezero smrti

Himálajské Jezero koster v sobě ukrývá tělesné schránky stovek lidí. A vědcům pomalu dochází čas na určení příčiny smrti.

Mystické vysokohorské ledovcové jezero Rúp Kund v indickém státě Uttarákhand je po většinu roku zamrzlé. Když ale v létě na pár týdnů roztaje, čeká lidi, kteří se k němu do závratné výšky okolo 5 000 metrů nad mořem vydají, děsivá podívaná. Pod průzračnou hladinou jsou totiž vidět stovky lidských mrtvol, zetlelých sice až téměř na kost, na své stáří ale díky mrazu stále neuvěřitelně zachovalých.

Ostatky zakonzervoval mráz

Kolik se ve zhruba dvoumetrové hloubce nachází zemřelých lidí, přesně nevíme. Odhaduje se, že jich je něco mezi 300 a 600. Ostatky se nacházejí i v okolí vodní plochy a je smutnou pravdou, že od chvíle, kdy ztracené jezero z lidových legend v roce 1942 znovuobjevil jeden z místních strážců, s nimi turisté nenakládají příliš něžně. Z lidských kostí stavějí různé mohyly a části oděvů, šperky, hole, a dokonce i lebky nebo obratle si berou domů jako suvenýr.

Archeologové a další vědci, které záhada Jezera koster přitahuje, si tak zoufají. Vzhledem k tomu, že je Rúp Kund od nejbližší vesnice vzdálený 4 až 5 dní chůze a po většinu roku se k němu ani nejde dostat, totiž není možné udělat v oblasti žádný rozsáhlý archeologický průzkum.

Zabilo je skutečně krupobití?

Proč se ostatky v jezeře nacházejí a kdo byli lidé, jimž patří, se samozřejmě už pokoušely zjistit četné vědecké výpravy, jejichž výsledky můžete vidět v pořadu Tajemství v ledu na Prima ZOOM. První z nich se uskutečnila v 50. letech minulého století. Některé ze vzorků jsou dosud vystavené v indickém muzeu antropologie. Odborníci tehdy na základě ostatků došli k závěru, že se jednalo o jihoasijské poutníky, které zhruba okolo roku 850 našeho letopočtu u jezera zabilo prudké a velké krupobití; nejenže se o této katastrofické události zmiňují místní písně a legendy, ale odpovídaly tomu i nálezy na lebkách.

Dlouho se mělo za to, že záhada je vyřešena, dokud vědci neprozkoumali další v jezeře nalezené tělesné ostatky daleko modernějšími metodami, jako je radiokarbonové datování a rozbor genomu.

V jezeře našlo smrt více skupin lidí

Okamžitě vyšlo najevo, že lidé, jejichž kostry se v jezeře nacházejí, nepatří všichni ke stejnému etniku; část jich pochází z Asie jižní a část z jihovýchodní. A co víc, o celá staletí se liší i datum smrti – ačkoli část ostatků skutečně patří lidem zemřelým těsně po roce 800, jiní našli smrt i později, a někteří dokonce až na počátku devatenáctého století. Vědci tak s neochvějnou jistotou mohli v roce 2019 teorii, že všichni zemřeli při jediném krupobití, zcela zavrhnout.

Vyvstalo tak ale daleko víc otázek, než mají experti dostupných odpovědí. Co bylo tedy příčinou smrti u dalších skupin? Epidemie? Rituální sebevražda? Lavina? To se zatím nepovedlo zjistit. A čas nemilosrdně tiká, protože od chvíle, kdy se záhada Jezera koster kvůli těmto novým objevům opět dostala do tisku, turisté k němu jezdí ještě s větším entusiasmem než dříve a odborníci se obávají, že pokud se nepodaří jej nějakým nařízením ochránit, ostatky z něj postupně zmizí. Místní se k jejich názoru přiklánějí, neboť poměrně často vídají lidi, jak si odvážejí vzácné historické artefakty, a dokonce i lidské kosti na mulách zpět do údolí.

Zdroj: BBC

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom