26. září 2020 04:00

Chystáte se do Jemenu? Můžete si přivézt dýku z rakety

Tradiční jemenské dýky se pro turisty dělají z nekvalitního plechu, ale i z kusů raket.

Každý správný muž, nosí v kapse nůž

Zahnuté nože se v oblasti vyrábějí doslova tisíce let. David J. Atkinson na svém webu zabývajícím se meči a noži v průběhu historie zmiňuje džambije až 5 000 let před dneškem. Později podle Atkinsona prosluli jejich výrobou židovští řemeslníci, někdy jednotlivci, jindy celé rodiny, kdy řemeslo jemného zpracování dýk se dědilo z otce na syna. To ovšem zaniklo se vznikem židovského státu v roce 1946, kdy se jemenští židé přesunuli do nově vzniknuvšího Izraele. Podle výzdoby tradičních dýk se dá poznat i oblast, kde vznikla, neboť část nožířů stále dbá na tradiční vzory a zdobení.

Jemenští muži nosí nože, jen jejich dýky nejsou skládací a do kapsy se nevejdou. Džambija, tedy tradiční dýka je velká a ty nejdražší, určené jen mužům s vyšších kruhů, měly rukojetí z nosorožčích rohů, což samozřejmě ochránci a milovníci živých nosorožců jen neradi vidí. Extrémně drahé kusy jsou vykládány perletí, slonovinou a ceny mohou dosáhnout i stovek tisíc dolarů. Záleží samozřejmě i na jejich stáří. Ty levnější mají rukojeti vykládané rohy místního dobytka nebo jsou dřevěné. A ty nejlevnější jsou z nekvalitního plechu a zdobené jsou umělou hmotou.

Dnes jde na jedné straně pořád ještě o výraz prestiže, ale na straně druhé o levný šunt, který se místní obchodníci snaží prodat nadšeným turistům. Nůž by měl být z kvalitní oceli, což ale znamená, poměrně drahou vstupní surovinu. Jemenští kováři, kteří tyto nože na Blízkém východě vyrábějí, si stěžují, že zdražení oceli zásadním způsobem ovlivňuje jejich práci. Nicméně objevil se nečekaný zdroj kvalitní oceli: Rakety a tanky.

Válečný Blízký východ

S využitím válečné oceli mají jemenští kováři své zkušenosti. V sedmdesátých letech a posléze i v průběhu počátku 21. století proběhla v Jemenu celá řada občanských válek, přičemž po každé z nich zůstaly zničené válečné stroje. Od aut přes tanky až po velké kusy střepin z raket. A nemuselo jít jen bitvy lokálních znepřátelených lokálních vůdců, do bojů v roce 2015 se zapojily zbraně, včetně těžkých, koalice arabských států. Překovat zbraně v pluhy, to je řečnické mírotvorné klišé, překovat zničené zbraně v jiné zbraně je naopak běžná záležitost.

Na starém trhu v Sarajevu, nejdéle obléhaném městě historie, dnes koupíte mosazné nábojnice jako součásti propisek či „vykuchané“ jako přívěšek na klíče. V takové situaci Jemen zatím není – země, jejíž politická garnitura se pevně neusadila, v oblasti se cvičí teroristické jednotky al Káidy a zároveň vedou boje není zrovna turisticky atraktivní destinací.

V zemi probíhá mezinárodní vojenská intervence vedená Saúdskou Arábií proti hútíjskému povstání v Jemenu. Byla zahájena 26. března 2015 a dosud trvá. Saúdskoarabské kódové označení vojenských akcí zní operace Decisive Storm (od 26. března do 21. dubna 2015 – tj. 3 týdny a 6 dní) a Restoring Hope (od 22. března 2015 do současnosti). Intervence je často vnímána jako pokračování mocenského souboje mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem v oblasti Středního východu.

Džambiím se v Jemenu nevyhnete. Do oka vám padnou už na letišti v San'á (historická část hlavního města je zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO), kde se obchodech považují za typický jemenský suvenýr. Mnohem levněji je samozřejmě koupíte v pouličních krámcích.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom