Zajímavosti o Jeffu Bezosovi: Nejbohatší muž planety každou sekundu vydělá 2 500 dolarů

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos sdílí s miliardářem Elonem Muskem nejen první místa v žebříčku nejbohatších lidí planety, ale také vášeň pro lety do vesmíru. A i když se Bezos z vedení svého veleúspěšného zásilkového impéria stahuje, ještě o něm bezpochyby uslyšíme.
Jeff Bezos
Jeff Bezos
profimedia.cz

reklama

O Jeffu Bezosovi určitě víte spoustu věcí. V tomhle článku ale určitě narazíte i na něco, co jste doposud netušili.

1) Mladičká matka

Jacklyn Bezosová (tehdy se jmenovala Jorgensenová) chodila ještě na střední školu, když se jí v roce 1964 narodil syn Jeff. Škola to vyhodnotila po svém a novopečené mamince vzkázala, že na její půdě rozhodně své vzdělání nedokončí. Nakonec své rozhodnutí změnila a Jacklyn mohla do školy dál chodit.

2) Otec akrobat na jednokolce

S Bezosovým biologickým otcem Tedem Jorgensenem, který se živil jako cirkusový jezdec na jednokolce, se Jacklyn po necelém roce manželství rozešla. Aby získala prostředky na studium, pracovala jako sekretářka, a dokonce brala malého Jeffa s sebou na přednášky. Své dnešní příjmení získal Bezos po svém nevlastním otci, kubánském přistěhovalci Miku Bezosovi. Jacklyn se s ním potkala na jedné z přednášek na vysoké škole.

Jeff Bezos při představení své čtečky Kindle 2 v roce 2009
Autor: profimedia.cz Jeff Bezos při představení své čtečky Kindle 2 v roce 2009

3) Prázdninové hranolky a letní tábor

Prvním příležitostným zaměstnáním Jeffa Bezose bylo prázdninové smažení hranolků u McDonald’s. Ještě na střední škole pak se svou přítelkyní rozjeli dětský letní tábor s názvem Dream Institute, kde za každé z šesti dětí vybrali 600 dolarů.

4) Praxe z Wall Street

Po absolvování Princetonské univerzity v New Jersey (promoval z elektrotechniky a výpočetní techniky) se Bezos uchytil na Wall Street. Pracoval pro několik finančních společností včetně investiční firmy D. E. Shaw, kde to v roce 1990 dotáhl na nejmladšího viceprezidenta v historii firmy.

5) Byznys v garáži

Po čtyřech letech se Bezos ale z finančního světa odporoučel, aby na druhém konci Spojených států v Seattlu rozjel on-line obchod s knihami jménem Amazon. Doslova garážovou firmu s ním spouštěla i jeho dnes už bývalá manželka MacKenzie. Když se pár v roce 2019 po 25 letech manželství rozcházel, získala MacKenzie 25 procent akcií Amazonu, které měly v té době hodnotu 38 miliard dolarů.

Jeff Bezos se svou ženou MacKenzie na oscarové párty v roce 2018. Nezdá se vám jeho úsměv trochu strojený?
Autor: profimedia.cz Jeff Bezos se svou ženou MacKenzie na oscarové párty v roce 2018. Nezdá se vám jeho úsměv trochu strojený?

6) Cadabra, nebo Amazon?

Jeff Bezos chtěl novou společnost nejprve pojmenovat kouzelnickým slovem Cadabra. Jeho kamarád právník Todd Tarbet mu to ale rozmluvil s tím, že to hlavně v telefonu zní podobně jako „cadaver“, tedy „mrtvola“. Bezos se proto rozhodl pro jméno podle největší řeky světa, Amazonky.

7) Dvě pizzy a dost

Bezos ve svém podnikání používá pravidlo dvou pizz, podle kterého musí být každý tým tak malý, aby mu k obědu stačily dvě pizzy. To v praxi předpokládá skupinky o 5–7 lidech.

8) Vrtulník na dně potoka

V roce 2003 Bezos jako zázrakem přežil vážnou leteckou havárii, když se s ním a dalšími třemi lidmi zřítil v Texasu vrtulník. Stroj značky Aérospatiale Gazelle skončil kvůli silnému poryvu větru na střeše na dně potoka a z poloviny se naplnil vodou. Bezosova právnička Elizabeth Korrellová nehodu přežila se zlomenou páteří, ostatní včetně Bezose vyvázli jen s drobnými zraněními.

9) Beverly Hills 90210?

Bezos vlastní nejdražší nemovitost v Beverly Hills známou jako Warner Estate, koupil ji za 165 milionů dolarů. Dalších 80 milionů dolarů dal za byt v New Yorku.

Sídlo Warner Estate koupil Bezos od hudebního magnáta Davida Geffena
Autor: profimedia.cz Sídlo Warner Estate koupil Bezos od hudebního magnáta Davida Geffena

10) Vesmírná mise

Jeff Bezos je nejen vlastníkem jednoho z nejvlivnějších amerických deníků The Washington Post, ale patří mu i společnost Blue Origin vyvíjející rakety a vesmírné lodě pro suborbitální a orbitální lety. Společnost naposledy představila robotický modul určený pro dopravu nákladů ze Země na Měsíc.

11) 2 500 dolarů za sekundu

V roce 2019 vydělával Bezos podle časopisu Business Insider každou sekundu 2 489 dolarů a v roce 2026 by se měl stát prvním biliardářem na Zemi. Možná to ale bude dříve – kvůli pandemii COVID-19 totiž prudce stoupl zájem o nákupy on-line a Amazon za poslední čtvrtletí roku 2020 zdvojnásobil čistý zisk na 7,2 miliardy dolarů.

Nejspíš si pamatujete, že Bezos 7. ledna 2021 přišel o titul nejbohatší muž planety. Jeho rival Elon Musk ale na první místě (střídavě) vydržel jen do 13. ledna 2021 a nyní je na špici znovu Bezos, jenž podle časopisu Forbes disponuje majetkem v hodnotě 192,6 mld. dolarů.

reklama

reklama