9. srpna 2021 00:05

10 jedovatých rostlin v bytě, které mohou otrávit vaše dítě i vašeho zvířecího miláčka

Mít doma rostliny je fajn, ale je potřeba vědět, zdali nejsou jedovaté.

Můžeme mít plný byt jedovatých rostlin (o zahradě ani nemluvě) a nemusíme o tom ani vědět. Pak si stačí pořídit psa nebo kočku a najednou nechápeme, proč zvrací nebo je malátný. Totéž platí o dítěti.

1. Diefenfachie

Běžného pěstitele nezajímá, kterou z desítek druhů diefenbachií má, jako spíš to, čím mu hrozí. Nejčastějí pěstovaná diefenbachie skvrnitá (Dieffenbachia maculata) obsahuje jak v listech, tak ve stoncích nebezpečný šťavelan vápenatý. Rostlina při poškození roní šťávu, která může zásadním způsobem znepříjemnit život. Pokud dojde k nechtěnému pozření (což hrozí zejména u koček), přichází nejen silné slinění, ale při větší koncentraci hrozí i zvracení, křeče a otoky, zejména v ústech, v krku a na rtech. A mít oteklý krk může znamenat problém s dýcháním. Pokud se rostlinný sekret dostane do oka, může následovat až dočasná slepota. Je jasné, že nikdo si cíleně šťávu z diefenbachie do oka nebude kapat, ale stačí si oko promnout po přesazování nebo přípravě řízků k zakořenění v rašelinném substrátu.

2. Vánoční hvězda alias pryšec nádherný

O symbolice a původu vánoční hvězdy už jsme psali v samostatném článku, nicméně v „jedovatém“ kontextu je potřeba zmínit, že se jedná o rostlinu pryšcovitou, ronící jedovaté latexové mléko. Mimochodem, víte, že správně se vánoční hvězda jmenuje pryšec nádherný? I tato kráska patří mezi toxické členy domácnosti.

Jedovatý latex je vlastní všem pryšcům – nejen vánoční hvězdě, ale i dalším, v domácnosti často pěstovaným druhům. Dost možná, že máte doma druh Euphorbia milii, známý jako trnová koruna.

3. Pryšec běložilný

Vzhledem k jeho rozšířenosti v českých domácnostech nemůžeme tento druh opominout. Z jizviček po odlamujících se listech prýští bílé mléko. Martina Nováková ve své bakalářské práci s názverm Nebezpečné okrasné rostliny v moderních interiérech o pryšcích udává: „Některé druhy pryšcovitých jsou potencionálně jedovaté pro obsah vysoce dráždivých, alergogenních a karcinogenních diterpenových forbolových esterů. Mohou obsahovat také kardioaktivní glykosidy a alkaloidy. Akutní otrava se projevuje podrážděním GITu, nauzeou, zvracením, krvavým průjmem, křečemi, halucinacemi, podrážděním očních spojivek.“Ani s pryšcem běložilným, respektive s jeho bílou tekutinou neradno žertovat.

4. Filodentron alias monstera

Filodendron je oblíbená rostlina v kancelářích, ale své uplatnění najde i v domácích „zelených“ zákoutích. Širokolistá monstera patří mezi severo- a jihoamerické filodenrony a člověka i jeho mazlíčky ohrožuje podobně jako diefenbachie šťavelanem vápenatým. Obě rostliny se i při průměrné péči mohou proměnit v mohutné kytky, takže jejich zlomení a následný výron šťávy hrozí například při přemisťování z místa na místo. Obsažený šťavelan vápenatý je bezbarvá krystalická látka (organická sloučenina) tvořící jehličkovité krystaly. Při potřísnění platí vše, co u výše popsané diefenbachie, rozhodně se vyplatí při požití okamžitě zavolat lékaře.

5. Sanseviera aneb tchynin jazyk

Říct o tchyni, že má jedovatý jazyk, není ani slušné ani v rámci rodiny příliš diplomatické. I když, kdo ví, kde se toto lidové pojmenování v domácnostech celkem běžné rostliny vzalo. Ta je možná nazývaná tchyniným jazykem pro svou ostrost. Její tuhé listy opravdu mohou při neopatrném shýbnutí bodnout do obličeje, ale její hlavní nebezpečí tkví v alkaloidech obsažených v listech. Opět jde spíše o domácí mazlíčky nebo děti v „ochutnávacím“ věku. Obsahuje steroidní saponiny, nicméně pravděpodobnost intoxikace je nevýznamná. Plynová chromatografie objevila v listech druhu Sansevieria liberica tři druhy jedovatých alkaloidů, nejvíce byl zastoupen diallylthiosulfinát, který je mimo jiné obsažen i v česneku. Při požití listů se může objevit zvracení, bolesti hlavy a poruchy trávení.

6. Potos, šplhavnice aneb ďáblův břečťan

Anglické názvy rostlin nezřídka bývají popisné a pro nás poněkud matoucí. Velký netopýr kaloň je „létající liška“, protože tělo skutečně velikostí, barvou i špičatou mordou může lišku připomínat. Proč se potos, tedy pokojovka rodu Epipremnum (Scindapsus) jmenuje ďáblův břečťan – Devil's Ivy? Bezesporu bude ve hře jeho jedovatost. Nicméně otrava hrozí zejména domácím zvířatům, jsou známá úmrtí ptáků, kteří měli popínavku poblíž klece a ozobávali ji. Doktorka Beth Keser z Peggy Adams animal Rescue Legue upozorňuje na jeho jedovatost s tím, že rostlina vyvolává zvracení, a The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals® (ASPCA®) varuje krátce, ale jasně: jedovatý pro psy, jedovatý pro kočky!

Český název šplhavnice upozorňuje na její pnoucí se snahy, nicméně co se toxicity týče, tak Children’s Health Queensland Hospital and Health Service na svých stránkách varuje: „Okamžitě vyhledejte lékařské ošetření, pokud se rostlina dostala na rty nebo jazyk nebo se objeví potíže s dýcháním či polykáním.“

7. Oleandr

Na léto ven, od podzimu do jara uvnitř. Tak by se dalo nejlépe popsat umístění stromku oleandru. Ve všech částech rostliny se nachází glykosid oleandrin, neurin uvolňující srdeční svalovinu, vyvolávající zvracení, závratě, srdeční arytmie. Tento smrtící koktejl může vést až ke smrti. Jedovatý je dokonce i med včel, které sbíraly oleandrový pyl.

8. Spatiphylum aneb rodinné štěstí

Kdyby se měly následky jeho požití na člověka shrnout co nejstručněji, bylo by to pálení a otok rtů, úst a jazyka, potíže při mluvení nebo polykání, zvracení, nevolnost a průjem. V případě psů a koček se k tomu přidá nadměrné slinění, průjem, dehydratace, nedostatek chuti k jídlu a zvracení. Neléčení může vést k selhání ledvin. Tato „snadnoúdržbová“ rostlina s nápadnými bílými květy si sklopením listů řekne o vodu a velikými listy bohužel láká k okusování právě domácí zvířata.

9. Hvězdník čili amarylka

Amaryllis (česky také amarylis, amarylka) je počtem druhů menší rod rostlin z čeledi amarylkovité. Jsou to velice zdobné cibuloviny s nápadnými květy. Pokud se na rostlinu podíváme z hlediska její toxicity, je nutné dávat pozor zejména na cibule a semena. To pro jejich vysoký obsah izochinolinových alkaloidů, zejména lykorinu. Otrava se projevuje analgezií podobné morfinu, nevolností, až zvracením, může se dostavit průjem a silné pocení. Alkaloid způsobuje zhoršené dýchání, až zástavu dechu vedoucí v nejhorších případech až ke smrti.

10. Tis červený

Tis není klasická pokojovka, zato ho jako okrasný strom najdeme na kdekteré zahradě. Tady jsou ohroženy nejvíce děti, které mohou požít červené sladké plody. Dužnatý míšek není nebezpečný, naopak má příjemnou chuť, ale je to jediná část rostliny, která není jedovatá. To, co živočichy včetně člověka ohrožuje na životě, jsou alkaloidy taxin a milosin, oba smrtelně jedovaté. Jak už bylo napsáno, sladký míšek „je v pohodě“, ale pecka už nikoliv. Toxiny se začínají projevovat do půl hodiny závratěmi, zvracením, sliněním, těžkým dechem, celkovou nevolností a bolestmi břicha. Okamžitě, dokud je zasažený při smyslech, je nutné zjistit, kolik toho snědl, pokusit se vyvolat zvracení a ihned volat lékaře.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom