Jedinečný sociální experiment ukázal, jak lidé spolupracují i ničí

Na diskuzním fóru Reddit se odehrál velmi zajímavý experiment, který ve zmenšené podobě možná ukázal, jak funguje celá společnost. Tvořitelé, ochránci i ničitelé, všechny skupiny tu našly své uplatnění…
Byly častější hádky, nebo spolupráce?
Byly častější hádky, nebo spolupráce?
istockphoto.com

reklama

Začalo to jako aprílový žert. Prvního dubna se administrátoři na diskuzní sociální síti Reddit rozhodli, že své uživatele odmění zábavným dárkem. Dali jim k dispozici obrovské bílé plátno s názvem Place (Místo), kam každý z nich mohl v několikaminutových intervalech přidat barevnou tečku. Další limity nebyly, a tak velmi rychle začalo vznikat kolektivní dílo, na němž se projevily rozličné nátury mezi uživateli internetu. A možná i celé společnosti…

Nestydatý úvod

První fázi ovládli tvořitelé neboli ti, kteří se rozhodli spolupracovat, aby společně mohli vytvořit zajímavé obrazce. Kvůli omezení pěti minut na jeden umístěný pixel bylo zapotřebí více uživatelů k dodělání obrázku, a tak se na přidružených fórech objevovaly nákresy, o co se celá skupina bude snažit. Asi nepřekvapí, že mezi prvními takto stvořenými uměleckými díly byly vyobrazení genitálií či hýždí. Prostě internet v nejryzejší podobě.

Drtivý pokrok

Po vulgárních, leč kreativních tvořitelích se objevili ochránci. Ti se rozhodli čest plátna zachránit tak, že systematicky vybarvovali celou plochu modrou barvou. I zde se objevilo vícero frakcí, například červení či zelení. Jednolité barvy hrozily, že obsadí celý prostor, neboť jejich koordinace byla samozřejmě rychlejší a jednodušší než u tvořitelů. Jakmile si to tvořitelé uvědomili, poprosili ochránce o zachování svých děl. A skutečně se vzedmula vlna solidarity a modrá armáda se rozhodla, že bude malé obrázky chránit a modrou barvou je pouze „obteče“.

V tuhle chvíli by experiment mohl skončit se smířlivým závěrem, že lidé se vždy nakonec nějak domluví. Ovšem takhle jednoduché to nebylo; i po zmíněné dohodě se totiž vyskytl problém, jehož rozsah byl mnohem dalekosáhlejší. Koalice tvořitelů a ochránců totiž musela čelit novému protivníkovi – ničitelům.

Společný nepřítel

Od středu plochy se začala šířit černá barva, která jako by symbolizovala samotné zlo. S jejími zástupci se nešlo domluvit a oni pouze nekompromisně uvrhávali vše okolo do temnoty. Ochránci, tvořitelé i všichni ostatní hráči se museli sjednotit, aby stále postupující temnotu porazili. Černá barva, překrývající dosavadní výtvory, však byla zároveň závanem čerstvého vzduchu a umožnila nové kreativní snahy. Ničitelé nakonec neměli dostatečnou sílu, aby „zbytku světa“ vzdorovali a místo černé barvy se začala objevovat nová díla. Symbolicky se pak ve středu obrazu, kde temnota začala, objevila americká vlajka.

A to už jsme na opravdovém konci experimentu, který trval tři dny. Během té doby se uživatelé plynule rozdělili do různých skupinek, některých spolupracujících, jiných destruujících. Výsledkem je však obrovské dílo, obsahují spousty národních vlajek, popkulturních symbolů i variací na umělecká díla. A možná lze říci, že se na určité rovině jedná o zmenšený model celé naší civilizace – například symbolika souboje francouzské a německé vlajky, kde na překrývající se ploše nakonec vznikla vlajka Evropské unie, je velmi výmluvná. Podívejte se na průběh experimentu v několika minutách sami, detailů je opravdu požehnaně:

Sociální experiment na Redditu

Text: MS

reklama

reklama