JAR porazí AIDS. Doufejme, že tentokrát definitivně

Jihoafrická republika se chystá v polovině příštího týdne spustit klinické testy nové experimentální vakcíny proti viru HIV. Pokud se prokáže její účinnost, mohla by být podle vědců "posledním hřebíčkem do rakve" nemoci AIDS.
AIDS - bude mu konečně odzvoněno?
AIDS - bude mu konečně odzvoněno?
http://pixabay.com

reklama

Studie nazvaná HVTN 702 má zahrnout 5400 sexuálně aktivních mužů a žen ve věku mezi 18 a 35 lety z 15 různých míst v JAR. Půjde o nejrozsáhlejší a nejpokročilejší klinické testy vakcíny proti HIV, jaké se kdy uskutečnily v zemi, kde se denně nakazí virem HIV přes 1000 lidí.

"Společně s našimi současnými osvědčenými prostředky prevence proti HIV, by mohla být bezpečná a účinná vakcína konečným hřebíčkem do rakve HIV," citovala agentura AP z prohlášení ředitele amerického Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) Anthonyho Fauciho.

Thajsko a Jihoafrická republika: promořené, proto testují

"Dokonce i průměrně účinná vakcína by časem mohla zmírnit břemeno nákazy HIV v zemích a národech s vysokou mírou nákazy HIV, jako je Jihoafrická republika," řekl Fauci.

Vakcína testovaná v rámci studie HVTN 702 je založena na zkouškách z roku 2009 v Thajsku, které prokázaly v 31,2 procentech účinnost v prevenci nákazy HIV po dobu 3,5 roku od očkování. Nová vakcína má poskytnout větší a dlouhodobější ochranu a byla upravena pro podtyp viru HIV, který převažuje v Jižní Africe.

"Bude-li testovaná vakcína působit v JAR, může to dramaticky pozměnit postup pandemie," řekla Glenda Grayová, členka vedení Jihoafrické zdravotnické výzkumné rady.

Dobrovolníci pro chystanou studii, financovanou NIAID, budou namátkově rozděleni do 2 skupin, z nichž jedna bude dostávat vakcínu a v další bude dáváno placebo. Všichni účastníci dostanou pět injekcí za rok.

V Jihoafrické republice je registrováno přes 6,8 milionu lidí nakažených virem HIV.

ČTK

Konspirace o AIDS

Známe místo, kde vznikl AIDS. Mají pravdu konspirační teorie?

reklama

reklama