Japonci se poprvé pokusili chovat v zajetí velkého bílého žraloka. Zemřel za tři dny!

Jediný bílý žralok chovaný v zajetí zemřel po pouhých třech dnech strávených v akváriu…
Velký bílý v oceánu...
Velký bílý v oceánu...
Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Před časem se s velkou slávou po celém Japonsku psalo o tom, jak okinawské akvárium Churumu jako první na světě chová bílého žraloka. 3,5 metrů dlouhý samec byl náhodou chycen do sítě na jihu Japonska a pak ho akvárium koupilo.

Jenže z radosti se velmi rychle stala starost. Žralok totiž odmítal přijímat potravu – a nic se na tom nezměnilo po celou dobu, co v akváriu žil. Příčina jeho smrti se bude teprve vyšetřovat, nicméně zdá se být zřejmá: bílé žraloky prostě v zajetí chovat nelze.

Není to poprvé, co se někdo pokusil tuto obrovskou parybu „zkrotit“ – a vždy byly tyto pokusy neúspěšné. Za jeden z nejúspěšnějších pokusů se považuje ten z roku 1981, kdy si velkého bílého pořídil slavný SeaWorld v San Franciscu: tehdy tam žralok přežil dokonce celých 16 dní…

 

Ochránci zvířat mají jasno: „Příčina smrti je jasná – zajetí. Ten žralok tímhle způsobem vůbec umřít nemusel,“ reagoval rozhořčeně viceprezident organizace PETA Jason Baker. Biologové se zatím tak ostře nevyjádřili, ale zřejmě dospějí k podobnému závěru.

Proč?

Existuje mnoho teorií, proč nejsou tito žraloci schopní žít v zajetí. Bílí žraloci tráví svůj život tím, že migrují po oceánu – stovky a stovky kilometrů v kuse. Tak velké akvárium, aby to umožnilo, pochopitelně nikde na světě neexistuje… Žralok bílý totiž potřebuje neustále plavat, aby se mu do žaber dostávala stále čerstvá voda. Problém je také s krmením: až na nejzoufalejší situace se totiž žraloci vyhýbají mrtvé potravě, jejich nesmírný apetit uspokojí jen živá kořist.

Některé teorie také upozorňují na to, že příčinou neúspěchu v chovu je fakt, že sklo akvárií narušuje citlivé žraločí smysly. Konkrétně jde o elektrosenzitivitu – tedy schopnost vnímat elektromagnetická pole.

Bohužel se zdá, že ani opakované neúspěchy smrt za smrtí neodradí akvária od toho, aby se nepokusily tohoto výjimečného živočicha získat; sláva z případného úspěchu jim za to stojí…

Reklama
Reklama