Japonci letos zabili už 120 březích velryb. Prý ve jménu vědy, skončily ale na talířích

Zní to brutálně, ale Japonci loví březí velrybí samice naprosto cíleně.
Velryby jsou úchvatné
Velryby jsou úchvatné
pixabay.com

reklama

Pro myslivce se jedná o jedno z tabu – nezabíjejme samice, které čekají mláďata. Pro ně i pro každého běžného člověka je na tomto spojení něco „přes čáru“. Přece jen ještě nenarozený život je i pro naši odnábožněnou civilizaci stále ještě svým způsobem posvátný.

Toto tabu ale zjevně nefunguje na japonské vědce – ti celý problém vidí přesně opačně: březí samice velryb pro ně představují unikátní příležitost ke studiu.

Zatím neulovená velryba
Autor: Pixabay Zatím neulovená velryba

Střílejte březí samice

Na konci května zveřejnila Mezinárodní velrybářská komise údaje o tom, kolik velryb v sezoně 2017/2018 ulovilo v antarktických Japonsko. Jedná se o přesně 333 velryb – z nichž bylo 120 březích. Proč? „Abychom lépe pochopili strukturu a dynamiku antarktických mořských ekosystémů,“ zní oficiální argument japonské strany. Kdyby totiž velryby nezabíjeli, nepoznali by, jak jsou staré – to se pozná tak, že se mrtvé velrybě odebere špunt ušního mazu a podle jeho mocnosti se odhaduje velmi přesně stáří zvířete; ušní maz funguje podobně jako letokruhy u stromů. Druhým argumentem je, že zásadní je pro vědu znát i obsah velrybích žaludků – proto se musejí zvířata zabít, vyvrhnout a pak zkoumat.

Věda i kuchyně

Bizarním faktem je, že na téma biologie kytovců v japonských vědeckých časopisech nevycházejí v posledních desetiletích téměř žádné studie, nikdo tedy vlastně netuší, k jaké vědě tedy zabití 333 velryb posloužilo… A druhým, ještě „zajímavějším“ paradoxem je, že jinak bohaté Japonsko se brání tomu, aby se masem pro vědu zabitých velryb mrhalo – proto se smí normálně dodávat po ukončení „výzkumu“ do několika obchodních a restauračních řetězců. Drtivá většina kritiků pokládá tuto praktiku za docela trapnou výmluvu, kdy věda slouží jako výmluvu pro obyčejný kuchařský byznys s krásnými a inteligentními tvory.

Japonsko není jedinou zemí, která kytovce podobně loví – takové výjimky mají například i Island a Norsko. Tomu se podařilo letos navýšit svůj limit na počet ulovených velryb na 1278 kusů ročně.

Text: MK

reklama

reklama