James Bond doopravdy existoval a živil se sledováním. Špiónem však nebyl

Hrdina špionážních románů si vypůjčil jméno od skutečného muže, jehož žena ze slávy bondovek radost rozhodně neměla.
James Bond v podání Daniela Craiga
James Bond v podání Daniela Craiga
Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

Možná si vzpomente na scénu z filmu Dnes neumírej, ve které se James Bond vydává při setkání s agentkou Jinx za ornitologa. Pakliže vám tato momentka z výroční 20. bondovky přišla poněkud úsměvná, vězte, že snímek odkazoval na reálného člověka jménem James Bond, který se živil sledováním a popisováním ptactva.

James Bond byl významný americký ornitolog specializující se na ptáky v oblasti Karibiku. Mimo jiné se proslavil skvělou knihou Ptáci Západní Indie a Ian Fleming v roce 1961 přiznal, že jméno pro svého nesmrtelného agenta si vybral právě z ornitologické příručky. „Četl jsem jeho knihu, a když jsem hledal přirozeně znějící jméno pro svého hrdinu, vzpomněl jsem si na ni a použil jméno jejího autora.“ 

Ornitolog Bond a Fleming se dokonce v roce 1964 setkali, a to ve spisovatelově jamajském sídle zvaném jménem Golden Eye, které posléze inspirovalo filmaře při vymýšlení názvu první bondovky s Piercem Brosnanem Zlaté oko. Bond se tehdy spisovateli přiznal, že přestože hlavní hrdina nosí jeho jméno, Flemingovy knihy paradoxně nikdy nečetl.

Trable pane Bonda

Bohužel ne všechna setkání byla pro znalce ptactva příjemná jako setkání s autorem špionážních románů. James Bond se pravidelně stával terčem vtipů. Domů mu volali neznámí lidé hrající si na špióny a své si užil i s celníky, kteří neodolali dotazům, kam schoval svou pistoli. Více než samotného ornitologa trápily posměšky spojené se slavnou sérií jeho ženu, která se na Fleminga za využití dnes již ikonického jména velmi zlobila. Nicméně využila situace k napsání knihy How 007 Got His Name, tedy Jak 007 přišel ke svému jménu, kde na přebalu knihy není podepsána občanským jménem Mary Bond, ale pouze Paní James Bond.

Samotný ornitolog Bond sice nebyl věhlasným špiónem, ale stal se objevitelem extrémně ohroženého brhlíka druhu Sitta insularis, jehož poslední živé jedince pravděpodobně zabila vlna bouří v roce 2016. James Bond zemřel 14. února 1989 ve filadelfské nemocnici Chestnut Hill Hospital.

reklama

reklama