4. května 2023 10:50

Nejsilnější typ rakoviny téměř nikdo nepřežije. Ohrožuje hlavně děti

Lze vůbec hodnotit, která rakovina je silnější než jiná? Samozřejmě je průběh nemoci vždy individuální, ale určitá kritéria k dispozici máme. Jaký typ vám tedy nedá žádnou šanci?

Existuje celá řada způsobů, jak vyhodnotit, který typ rakoviny je nejnebezpečnější. Jedním přístupem je procento přeživších pacientů, jiný zase zohledňuje četnost ve společnosti a sleduje celkové množství úmrtí vinou nemoci. Dále můžeme také vzít v úvahu dobu, po kterou se dá s rakovinou žít. Stále však musíme mít na paměti, že rakovina je velmi individuální záležitostí, a tak někdo dokáže bojovat celé roky, zatímco jiného tatáž diagnóza oslabí mnohem dříve. Je to tedy podobné jako s prevencí rakoviny, na niž také nemáme jednoznačný recept. Podívejme se však na pár typů rakoviny, jež bývají zmiňovány jako nejsilnější.

Nejcitlivější mozek

Hned několik těchto kritérií splňuje takzvaný difuzní intrinsický pontinní gliom, známý i pod zkratkou DIPG. Jedná se o agresivní formu rakoviny mozku, jež postihuje především děti. Většina postižených pacientů umírá v řádu měsíců, jen kolem deseti procent se dožije více než dvou let s touto diagnózou a samotná prognóza je vpravdě děsivá – méně než jedno procento pacientů se dožije více než pěti let od objevení nádoru.

Čtěte také: Rakovina plic: Jak zabíjí a kolik cigaret denně stačí na extrémní zvýšení rizika?

Jen o malinko lepší prognózu nalezneme u glioblastomu, nejagresivnějšího podtypu mozkových tumorů. Dokonce tak agresivního, že průměrná doba života po nálezu jsou pouhé tři měsíce. Mozkové nádory prostě patří mezi nejsilnější minimálně v tom ohledu, že šance na přežití či vyléčení jsou velmi malé. Pokud odhlédneme od mozku, největším zabijákem je poměrně známá rakovina slinivky břišní – ať už kvůli rychlému bujení nádorů, nebo tvořením metastáz v okolních orgánech. Známá je však především mezi lidmi, vědecká obec si s její léčbou a diagnostikou už zdaleka tak jistá není, i proto se jedná o takový problém.

Rakovina plic u nás i ve světě

A jak to vypadá v Česku? Ročně u nás na rakovinu zemře kolem 27 tisíc lidí, což je sice o něco lepší než před patnácti lety, avšak stále jsme na tom v evropském srovnání trochu hůře, než je průměr. Za více než pět tisíc úmrtí může rakovina plic, ta je tak nejčastější příčinou smrti tohoto typu. Na vině je především nedostatečná prevence, v níž za našimi sousedy pokulháváme nejvýrazněji.

Čtěte také: Zásadní moment v léčbě rakoviny přepsal jednou provždy dějiny lidstva

Rakovina plic však není problémem jen u nás, nýbrž v absolutním počtu úmrtí vede i ve Spojených státech. Postihuje častěji muže než ženy, bývá objevena po 65. roku věku. Podle očekávání jsou jejími oběťmi především kuřáci, stále spekulativní je i výše vlivu takzvaného pasivního kouření. Ovšem i když se jedná o tak častou chorobu, a tudíž jsou hojně doporučována preventivní vyšetření, procento vyléčených pacientů je vcelku malé; pokud se metastázy nerozšíří do okolních orgánů, více než polovina pacientů přežije pět let od první diagnózy, v opačném případě však počet klesá pod dvacet procent. Jediné, co nás může uklidňovat, je tedy možnost alespoň částečné prevence tohoto typu; jinak je to však s rakovinami stále velmi ožehavé...

Zdroj: Unity Point Health

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom