Jak zakroutit vědě krkem? Přišla na to americká vláda

Že by v USA měli nový úkol – zlikvidovat vědecké poznání? Připravuje se zákon, v němž je ukryt ošklivý trik.
Knihovny se snad v USA nezruší
Knihovny se snad v USA nezruší
pixabay.com

reklama

Zatímco svět bez dechu sledoval boj o to, zda se soudce Kavanagh stane opravdu členem nejvyššího soudu anebo na něj dopadne údajný hřích jeho minulosti, podařilo se americké vládě prosadit rovnou několik zákonů, které ničí vědecké vnímání světa – tedy schopnost USA řídit se vědecky poznatelným aparátem.

Začalo to v září

Na konci září, konkrétně 28. září, byl podepsán výnos, který začal platit s okamžitou platností. Jmenuje se “Promoting Open Science”, což by se dalo přeložit jako “Prosazování otevřené vědy”, A pokud by měl člověk tento zákon posuzovat jen podle názvu, znělo by to vznešeně a pozitivně. I jeho cíl je pro vědeckou obec vynikající: měl by zavazovat státní zaměstnance, aby se řídili vědeckým poznáním a vycházeli vždy z té nejlepší a aktuální věd. Měli by toho dosahovat tím, že budou pro svou práci využívat vědecké studie a objevy, pokud jsou veřejně k dispozici.

Cílem zákona je, aby úředníci pro svou práci nevyužívali pochybné zdroje, například studie zaplacené nějakými korporacemi… To zní naprosto skvěle a člověk by rozhodně nečekal, že se v tom bude ukrývat nějaký háček. Ale on tam je – a je to pořádný hák. Zákon totiž také stanovuje výjimky – a ty jsou jádrem pudla.

Chyták a past

Problém je totiž v tom “veřejně dostupné”. Vědci už tento zákon obsáhle kritizovali, protože úředníkům bere možnost rozhodovat se jen podle kvality studie, ale omezuje ji to na “veřejnou dostupnost”. A celá řada právě těch nejdůležitějších vědeckých prací, většinou na ta nejdůležitější témata, veřejná není. Ať už proto, že je jejich obsah příliš citlivý, nebo je omezený platbou za stažení či přečtení (paywallem) vědeckých vydavatelství. Naopak právě komerční výzkum se štědrými korporátními sponzory si může většinou dovolit, aby byl veřejný. Peníze za vydání v časopise pro jeho autory nehrají roli.

Úředníci se tedy díky tomuto inovativnímu výzkumu dostanou k mnohem méně zdrojům než bylo možné dříve – a budou snadněji ovlivnitelní kýmkoliv, kdo bude mít k dispozici dost prostředků.

Text: MK

reklama

reklama