Jak vždy vyhrát ve hře kámen-nůžky-papír? Tady je vědecký návod!

Hru „kámen-nůžky-papír“ zná asi každý a dokáže ji hrát každé malé dítě. Pro psychology je to však úžasný nástroj pro pochopení lidské povahy.
Kámen nůžky papír tapír Spock

Tahle hra je starší než Ježíš Kristus. První zmínky o ní pocházejí z doby kolem roku 200 před naším letopočtem – pochopitelně z Číny. Jen v ní místo našich symbolů vystupovali „jedovatá housenka“, „had“ a „žába“.

Dnes se tato zdánlivě primitivní hra stala vrcholně populární – existují celé ligy a dokonce mistrovství světa, které se hrají o docela solidní sumy. Také vznikají další klony s rozšířenými pravidly; například slavná „kámen-nůžky-papír-tapír-Spock“ – kterou znáte ze seriálu Teorie velkého třesku.

Jenže současně ji studují i psychologové. Protože lidé nejsou dokonalé generátory náhodných čísel, projevují se při herní strategii různé duševní pochody a skryté mechaniky našeho vědomí i podvědomí. Člověk není přírodou naprogramován ke zcela náhodnému chování a systémy, které při této hře vytváří, o něm spoustu prozrazují.

Ženský hrudník

Kdo zírá na prsa častěji - muži nebo ženy? Psychologové to už ví!

Návod téměř zaručený

Jak ve hře zvítězit, na to existuje celá řada návodů a tipů – ale teď vznikla velká studie, která hru analyzuje vědecky, na základě studia 300 dobrovolníků. Psychologové, kteří studii vytvořili, otiskli své závěry v odborném časopise Physics and Society. A tady je výsledek:

Ukázalo se, že hráči rádi opakují pohyby, které jim v minulém kole přinesly výhru. A také se vyhýbají pohybu, který jim přinesl v minulých kolech více neúspěchů za sebou. Co z toho vyplývá? Pokud chcete vyhrát, měli byste po prohraném kole zahrát symbol, který by v něm vašeho protivníka porazil. Tedy: pokud jste měli kámen a váš protihráč vás porazil papírem, je nejvýhodnější v dalším kole zahrát nůžky. Naopak po vyhraném kole se vyplatí zahrát variantu, která by porazila pohyb, jenž váš soupeř nepoužil. A to je vlastně všechno, tohle je statisticky dokonalý návod na výhru.

Jednoduchý návod na společenský průšvih

Podmínkou k výhře je vlastně jen to, aby váš soupeř neznal výsledky této studie – jinak je schopen jich využít pro svůj vlastní úspěch. A samozřejmě máte také problém, pokud narazíte na profi-hráče, který pracuje s celou řadu strategií a taktik…

Psychologové upozorňují, že podle podobně primitivních duševních pochodů se řídíme nejen v každodenním životě, ale současně i v takových záležitostech, jako je třeba obchod na burze. Není tedy divu, že chytří jedinci dokážou i v tak velkém byznysu najít poměrně velké „psychologické díry“…

GALERIE: 20 fotek, které uspokojí každého milovníka dokonalosti. Svět je v nich totiž perfektní
GALERIE: 20 fotek, které uspokojí každého milovníka dokonalosti. Svět je v nich totiž perfektní
Co se honí v hlavě člověka, který porcuje lidi? To zjišťují experti seriálu Myšlenky zločince

Nejslavnější psychologické experimenty. Odolali byste nacistické ideologii?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama