29. července 2022 05:00
Adam Vala

Konstruktér vyrobil funkční štít Kapitána Ameriky, který se vrací jako ve filmu. Jak je to možné?

Filmový štít Kapitána Ameriky má zdánlivě nereálné vlastnosti. Stačí ale obecná znalost fyziky a dostupných materiálů a můžete být za hrdinu i doma na dvorku.

Komiksový svět Marvelu je plný skvělých zbraní a další výbavy, kterou jednotliví hrdinové používají. Máme tu futuristický oblek Tonyho Starka, který z něj dělá Iron Mana. Nechybí kladivo Mjölnir, kterým se ohání Thor (a občas i někdo jiný). A pak tu máme štít Kapitána Ameriky, který je jedním z neodmyslitelných symbolů Avengers i Kapitánova poslání chránit slabé.

Štít, v komiksovém světě vytvořený z neexistujícího kovu vibranium, má spoustu úžasných vlastností a jednou z nich je i schopnost odrážet se od stěn či jiných překážek, neztratit nic ze své rychlosti a vrátit se zpět na Kapitánovo předloktí. Ve skutečnosti je to ale jedna z věcí, která by fungovala i v našem světě, což názorně dokázal fanoušek Marvelu, student fyziky a matematiky Jake Laser, jehož vlastnoručně vyrobený štít nachází cestu k tomu, kdo jej odhodil, stejně spolehlivě jako v komiksech a filmech.

Výroba štítu byla přirozeně směsicí pokusů a omylů, amatérský konstruktér ale nestřílel úplně do prázdna a už od začátku měl poměrně jasnou představu, jak odrážení dosáhnout. Vyloučil nejprve několik možností, jako nasadit na repliku štítu dron a nechat práci udělat za něj. Nešlo použít ani vlastnosti bumerangu, neboť štít z vlastní povahy nemá žádná křídla. A bohužel nebylo možné ani nabarvit na zářivě modrou a červenou barvu obyčejné frisbee, protože to se od stěn jednoduše neodráží. I tento poznatek ale při konstrukci štítu Laserovi pomohl, když si uvědomil, že frisbee je příliš tuhé (nemá dostatečně vysoký elastický limit), a proto hledal jiné materiály.

Sklolaminát a karbon v akci

Postupně došel k úvaze, že by bylo možné použít sklolaminátový prstenec, neboť sklolaminát má vysoký elastický limit a zároveň je lehčí než guma nebo jiné materiály, nad kterými Laser přemýšlel. A první testy na něj opravdu zapůsobily. Na prstenec napnul sáček na odpadky, který v kombinaci s rotací a gyroskopickým efektem generuje vztlak jako u zmiňovaného frisbee a disk se začal poprvé odrážet od zdi. To ale byla jen polovina úspěchu, protože malé sklolaminátové frisbee ještě nevypadá jako štít Kapitána Ameriky a bylo potřeba vymýšlet dál.

Prvním z kroků bylo zvětšení průměru celého disku a následně hledání vhodného materiálu pro výplň. Na tomto místě posloužilo uhlíkové vlákno neboli karbon, který je dostatečně tuhý, aby se nedeformoval při nárazech, a zároveň dostatečně lehký, aby mohl štít stále létat. A jakmile došlo na připevnění připraveného sklolaminátového disku pomocí gumy ke štítu s menším průměrem, bylo dílo v podstatě dokonáno. Po příslušném nátěru a připevnění dvou magnetů, které díky lehké konstrukci nemusely být příliš velké, se v rukou Jakea Lasera zrodil štít, zdánlivě popírající zákony fyziky. Ve skutečnosti je ale tenhle štít využívá na maximum.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom