Konstruktér vyrobil funkční štít Kapitána Ameriky, který se vrací jako ve filmu. Jak je to možné?

Filmový štít Kapitána Ameriky má zdánlivě nereálné vlastnosti. Stačí ale obecná znalost fyziky a dostupných materiálů a můžete být za hrdinu i doma na dvorku.
Kapitán Amerika ve filmu Avengers: Age of Ultron
Kapitán Amerika ve filmu Avengers: Age of Ultron
Marvel Studios

reklama

Komiksový svět Marvelu je plný skvělých zbraní a další výbavy, kterou jednotliví hrdinové používají. Máme tu futuristický oblek Tonyho Starka, který z něj dělá Iron Mana. Nechybí kladivo Mjölnir, kterým se ohání Thor (a občas i někdo jiný). A pak tu máme štít Kapitána Ameriky, který je jedním z neodmyslitelných symbolů Avengers i Kapitánova poslání chránit slabé.

Štít, v komiksovém světě vytvořený z neexistujícího kovu vibranium, má spoustu úžasných vlastností a jednou z nich je i schopnost odrážet se od stěn či jiných překážek, neztratit nic ze své rychlosti a vrátit se zpět na Kapitánovo předloktí. Ve skutečnosti je to ale jedna z věcí, která by fungovala i v našem světě, což názorně dokázal fanoušek Marvelu, student fyziky a matematiky Jake Laser, jehož vlastnoručně vyrobený štít nachází cestu k tomu, kdo jej odhodil, stejně spolehlivě jako v komiksech a filmech.

Výroba štítu byla přirozeně směsicí pokusů a omylů, amatérský konstruktér ale nestřílel úplně do prázdna a už od začátku měl poměrně jasnou představu, jak odrážení dosáhnout. Vyloučil nejprve několik možností, jako nasadit na repliku štítu dron a nechat práci udělat za něj. Nešlo použít ani vlastnosti bumerangu, neboť štít z vlastní povahy nemá žádná křídla. A bohužel nebylo možné ani nabarvit na zářivě modrou a červenou barvu obyčejné frisbee, protože to se od stěn jednoduše neodráží. I tento poznatek ale při konstrukci štítu Laserovi pomohl, když si uvědomil, že frisbee je příliš tuhé (nemá dostatečně vysoký elastický limit), a proto hledal jiné materiály.

Sklolaminát a karbon v akci

Postupně došel k úvaze, že by bylo možné použít sklolaminátový prstenec, neboť sklolaminát má vysoký elastický limit a zároveň je lehčí než guma nebo jiné materiály, nad kterými Laser přemýšlel. A první testy na něj opravdu zapůsobily. Na prstenec napnul sáček na odpadky, který v kombinaci s rotací a gyroskopickým efektem generuje vztlak jako u zmiňovaného frisbee a disk se začal poprvé odrážet od zdi. To ale byla jen polovina úspěchu, protože malé sklolaminátové frisbee ještě nevypadá jako štít Kapitána Ameriky a bylo potřeba vymýšlet dál.

Jake Laser se pokusil napodobit trénink ze seriálu The Falcon and the Winter Soldier
Autor: Marvel Studios Jake Laser se pokusil napodobit trénink ze seriálu The Falcon and the Winter Soldier

Prvním z kroků bylo zvětšení průměru celého disku a následně hledání vhodného materiálu pro výplň. Na tomto místě posloužilo uhlíkové vlákno neboli karbon, který je dostatečně tuhý, aby se nedeformoval při nárazech, a zároveň dostatečně lehký, aby mohl štít stále létat. A jakmile došlo na připevnění připraveného sklolaminátového disku pomocí gumy ke štítu s menším průměrem, bylo dílo v podstatě dokonáno. Po příslušném nátěru a připevnění dvou magnetů, které díky lehké konstrukci nemusely být příliš velké, se v rukou Jakea Lasera zrodil štít, zdánlivě popírající zákony fyziky. Ve skutečnosti je ale tenhle štít využívá na maximum.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama