Jak úspěšně podnikat? Být mužem je základ

Kdo chce začít podnikat, měl by si rozmyslet spoustu věcí a připravit se na všelijaké katastrofické scénáře. Jednu zásadní věc ovšem přece jen neovlivníte – své pohlaví. Muži a ženy si totiž zase jednou nejsou rovni.
Ženy v podnikání prostě nemají stejné podmínky jako muži.
Ženy v podnikání prostě nemají stejné podmínky jako muži.
istockphoto.com

reklama

Pokud vás název článku popudil, je to v pořádku – jedná se o vpravdě nepěkný sexismus, který je vůči ženám nefér. Ovšem pozor, my ho nevymysleli. Web Crunchbase, který eviduje desítky tisíc startupů i větších společností přišel se zajímavými statistikami, které ukazují, že to ženy v podnikání nemají vůbec lehké.

Mezi startupy, které vznikly v letech 2009 až 2017, má pouze 16 procent z nich ženu mezi zakládajícími osobami. Od roku 2012 se přitom toto číslo příliš nemění. A nikdo se dámám nemůže divit, že se do byznysu nehrnou – investoři je totiž z tajemných důvodů nevidí rádi a do společností vedených ženskou rukou neradi dávají peníze. Firmy, které mají ve správě muži, tak od nich dostávají oproti těm ženským peněz více. Smutná zjištění.

Pohlaví klíčem k podnikání

Přitom ženy se firmám vyplatí. Jak prezentoval report uznávané firmy McKinsey z letošního ledna, diverzita je úzce spojena s profitabilitou. A to jak z hlediska genderu, tak etnicity. Ženy v týmu se podílejí na zvýšení zisku firmy i vytváření hodnot. A čím výše se ženy v hierarchii společnosti nacházejí, tím je tento jev výraznější. Tak proč mají investoři s ženami takový problém?

Na ony zmíněné tajemné důvody se nedávno podívali vědci ze švédské Lulea University of Technology a identifikovali čtyři genderové stereotypy, jimž ženy stále musejí čelit. A to se, prosím pěkně, bavíme o Švédsku, jež je v rovnosti pohlaví zřejmě nejdál na světě. Podle průzkumu mezi investory se ale ženy bojí riskovat, nechtějí své podniky rozvíjet, nemají dostatečné zázemí a nedokážou podnikání ukočírovat tak, aby bylo skutečně efektivní. Nejspíš se vám, dámy, které tohle čtete, pořádně zvedá tlak, neboť jste se s takovými předsudky už nejednou setkaly. Ovšem zjevně tato přesvědčení zůstávají pevně zakořeněná i navzdory tomu, že… nejsou pravdivá.

Muži lepší žen?

V rámci téhož výzkumu se totiž ukázalo, že na žádné měřitelné úrovni ženy a jejich podnikání za svými mužskými protějšky nezaostávají. Dokážou se o firmu postarat stejně obětavě i odvážně jako muži. Můžeme mít představy libovolné, ovšem čísla prostě říkají, že v ženských rukou si podnikání nevede nijak hůře nežli v těch mužských.

Což se všechno hezky poslouchá, ovšem zdá se, že věda v téhle oblasti rozhodně nezmůže všechno. Vždyť už v roce 1998 dvě vědkyně z britské Newcastle University zjistily, že navzdory tradovaným předsudkům si firmy řízené ženami vedou stejně jako ty v rukou mužů. Tehdy se ještě nemluvilo o startupech a celkově bylo kulturně-společenské klima jiné, avšak už tenkrát neexistovaly důkazy podporující mýty o špatných manažerkách. A co se od té doby změnilo? Zdá se, že moc bohužel ne…

Text: MS

reklama

reklama