Jak se točil Top Gun: Čím je letecká klasika výjimečná a kdo odmítl hlavní roli kvůli propagandě?

Adrenalinové vzdušné souboje, nekompromisní chlapáctví a osmdesátkově naivní báchorka o tom, že život v armádě je jedna velká zábava. To jsou dodnes devizy akčního Top Gunu, pod nímž je výrazně podepsán i americký Pentagon.
Top Gun
Top Gun
Paramount Pictures

reklama

Rozpohybovaný náborový leták lákající do americké námořní pěchoty byl v polovině 80. let přesně tím filmem, který Hollywood potřeboval. Studená válka pomalu ale jistě spěla ke svému konci, a i ve filmovém světě bylo potřeba napravit pověst americké armády, stále přece jen pošramocenou po vietnamském neúspěchu. Top Gun se tak stal první otevřenou spoluprací Hollywoodu a amerického námořnictva. A že se podařilo práci odvést dobře, o tom svědčí 500% nárůst zájemců o pozici námořního pilota stejně jako titul nejvýdělečnějšího filmu v amerických kinech roku 1986.

Jerry Bruckheimer a Tom Cruise na place Top Gunu
Autor: Paramount Pictures Jerry Bruckheimer a Tom Cruise na place Top Gunu

Ikonický hybatel

Ústřední hnací silou projektu byl filmový producent Jerry Bruckheimer. Ten ve spolupráci s Donem Simpsonem vytvořil během 80. let řadu hitů – jmenujme třeba Flashdance či Policajta z Beverly Hills. Role měli dobře rozdělené: Simpson dokázal vytvořit rozsáhlou síť kontaktů napříč filmovým průmyslem, Bruckheimer se zase lépe orientoval v samotné filmařské profesi a výsledná podoba snímků často nesla jeho výraznou stopu. V následující dekádě si připsal další kasovní úspěchy a byl podepsán pod největšími trháky devadesátek. Když se ve vašem portfoliu vedle sebe vyjímají filmy jako Armageddon, Mizerové, Skála, Krvavý příliv, Con Air a později Černý jestřáb sestřelen a Piráti z Karibiku, tak jistě děláte něco správně.

Cesty k pozdějším úspěchům však vydláždil především právě Top Gun. Skromný rozpočet ve výši 15 milionů dolarů se podařilo přetavit v kasovní hit, jenž vydělal více než 350 milionů. Dobová kritika tak nadšená zdaleka nebyla a vyčítala snímku především jednoduchý děj, banální dialogy a celkově verbovací rétoriku. Na druhou stranu se velkého ocenění dočkaly hlavně vzdušné souboje, jimž se z hlediska preciznosti a realističnosti zpracování zřejmě dodnes nic nerovná. Po stránce akce, efektů a audiovizuálního zpracování nebylo téhle armádní pohádce co vytknout. Jak se ale příběh námořních pilotů vlastně dostal na velké plátno?

Tom Cruise a režisér Tony Scott při natáčení Top Gunu
Autor: Paramount Pictures Tom Cruise a režisér Tony Scott při natáčení Top Gunu

Spolupráce filmařů a námořnictva

Bruckheimer využil svého oblíbeného zdroje inspirace – novinových článků. V jednom z nich se psalo o bojových pilotech na letecké základně v San Diegu, což nápaditého producenta okamžitě uchvátilo. Zadal požadavek na scénář a jakmile byl s jeho finální verzí spokojen, najal režiséra Tonyho Scotta. Ten totiž nedlouho předtím natočil reklamu pro jednu automobilku, v níž vozidlo závodilo se stíhačkou. Bratr o trochu slavnějšího Ridleyho Scotta se následně stal Bruckheimerovým stabilním spolupracovníkem a vedle řady jeho filmů později režíroval i nestárnoucí klasiky jako Poslední skaut, Pravdivá romance či Spy Game.

Jak už každopádně padlo výše, do natáčení Top Gunu se výjimečně zapojilo samotné námořnictvo. To zapůjčilo množství odborných poradců i techniky, díky níž film i navzdory omezeného rozpočtu vypadal skvěle; na oplátku se však tvůrci museli smířit s několika změnami ve scénáři. Z pilotů se stali větší slušňáci, úvodní letecký souboj se z Kuby přesunul do mezinárodních vod a smrt jednoho pilota musela být namísto lidskému faktoru připsána selhání techniky. Pak už ale nic nebránilo tomu, aby se vyrazilo na plac.

Tom Cruise při natáčení Top Gunu
Autor: Paramount Pictures Tom Cruise při natáčení Top Gunu

Pro komplikované vzdušné scény byla najata řada hvězdných jmen. Do kokpitů stíhaček F-14 usedli třeba budoucí astronaut Scott Altman, slavný pilot a vynálezce Clay Lacy či akrobatický pilot Art Scholl, který během natáčení nešťastně přišel o život; v závěrečných titulcích je možné zahlédnout, že právě jemu je film věnován.

Nestárnoucí odkaz

Nejkontroverznějším tématem filmu je dodnes jeho pro-militaristický postoj. Vykresluje život v armádě značně zidealizovaně a zcela v duchu propagandistických snímků vytváří nerealisticky zkreslující pohled na službu vlasti. Z tohoto důvodu se na projektu nechtěla podílet řada umělců. Třeba herec Matthew Modine odmítl hlavní roli Mavericka (raději si zahrál v anti-militaristické Olověné vestě), zpěvák Bryan Adams zase nedal svolení k použití jedné ze svých písní pro soundtrack. Ten se však zjevně obešel i bez něj, stal se totiž jedním z nejprodávanějších soundtracků všech dob a ústřední píseň Take My Breath Away od skupiny Berlin získala dokonce Oscara – jedinou sošku ze čtyř nominací.

Matthew Modine ve filmu Olověná vesta
Autor: Warner Bros. Matthew Modine ve filmu Olověná vesta

Úspěch filmu vedl nejen k tomu, že jej Knihovna Kongresu (tedy americká národní knihovna) zařadila na svůj seznam kulturně, historicky a estetických důležitých snímků, ale i k proniknutí do popkultury. Parodie jako Žhavé výstřely či Team America: Světovej policajt se na Top Gun zřetelně odkazují, navíc i samotná reálná škola v San Diegu nechává pokutovat nováčky, kteří citují hlášky z filmu. Drsňácká maskulinita, která je celým filmem prostoupena, navíc podnítila řadu interpretací zdůrazňujících homosexuální vibrace mezi machistickými piloty; při pohledu na dodnes bizarní volejbalovou scénu je skutečně obtížné tento výklad zamítnout jako zcela absurdní…

Top Gun 2

Na závěr musíme zmínit ještě dlouho plánované pokračování, které je po mnoha průtazích konečně za rohem. Když v roce 2012 zemřel Tony Scott, vypadalo to s ním po mnoha letech příprav dost bledě. Nakonec se však režie ujal Joseph Kosinski (sci-fi Nevědomí právě s Tomem Cruisem), známý hlavně díky důrazu na precizní akci a speciální efekty, a v roce 2018 se konečně začalo se točit.

Ve druhém díle s podtitulem Maverick se vrátí jak Cruise, tak i Val Kilmer jako Iceman, a doplní je množství hollywoodských hvězd – jmenujme třeba Jennifer Connelly, jíž se bude Cruise dvořit, Milese Tellera, jenž hraje syna Maverickova zesnulého parťáka Goose, či Jona Hamma a Eda Harrise v rolích námořních důstojníků. Výsledku se přitom dočkáme 18. listopadu 2021, což je snad (po několika odkladech) konečně finální datum premiéry.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama