Ženy podle nové studie ihned poznají, zda chce muž jen nezávazný sex. Co je okamžitě varuje?

Vědci zjišťovali, zda ženy při pohledu na muže poznají, zda jsou otevření nezávazným milostným hrátkám. Výsledky nedopadly pro silnější pohlaví vůbec dobře.
Ženy na mužích poznají touhu po nezávazném sexu téměř okamžitě
Ženy na mužích poznají touhu po nezávazném sexu téměř okamžitě
Getty Images

reklama

Závěry nového výzkumu lidského chování jsou skutečně pikantní. Vědci se totiž rozhodli prověřit, jestli je ochota mít nezávazný sex vepsaná v našich rysech a tím pádem čitelná pro opačné pohlaví. A odhalili velmi zajímavé výsledky.

Muži oproti ženám neměli šanci

Dva výzkumníci z australské Macquarie University ve své studii rozdali 123 mladým lidem dotazník s otázkami týkajícími se jejich přístupu k sexuálním vztahům a vyfotili si je. V dalším kroku pak oslovili 65 dobrovolníků a tyto fotografie jim ukázali. Pouze na základě obrázků pak dobrovolníci odhadovali, kdo na fotce je podle nich běžně svolný k sexu bez vážnějšího vztahu, a kdo nikoli.

Zatímco ženy v této schopnosti jednoznačně dominovaly a byly schopné mužské tváře „přečíst“ s obrovskou přesností, muži v testu úplně propadli. „To nás velmi překvapilo,“ prozradil autor studie, profesor psychologie Ian D. Stephen. „Tato schopnost by byla mužům také velmi prospěšná.“

Aby svůj objev vědci potvrdili, dali účastníkům studie k posouzení i v počítači vytvořené tváře složené z rysů těch nezávaznému sexu nejotevřenějších i nejméně přístupných. Výsledek byl stejný. Ženský odhad vykazoval vysokou přesnost, mužský nikoliv.

Jak odhalit svolnost k sexu?

Odborníkům se navíc podařilo vystopovat, že jisté mužské rysy se dají s otevřenějším přístupem k sexu spojit; jsou to například protaženější tváře, vyšší čela a větší nos nebo oči. Důvod vědci neznají, spekulují ale, že to má co do činění s vyššími hladinami testosteronu.

Ty většinou bývají spojené s více maskulinními vzhledovými rysy a s větším množstvím typicky mužského chování, kam zájem o kratší, nezávaznější vztahy spadá,“ vysvětlil spoluautor studie Joe Antar. „Na to, abychom si tím byli jistí, budeme ale rozhodně potřebovat další výzkum.“ Ten se bude týkat větší a diverznější skupiny lidí. Zatím se totiž výzkumu účastnili jen dobrovolníci z řad heterosexuálů, vzorek tudíž nereprezentoval širší populaci.

reklama

reklama