Jak může skvělý psí čich pomoci lidem? Odhalí i smrtelné nemoci

Pes není jen kamarád a mazlíček, nýbrž i velmi užitečný pomocník - zvlášť když potřebujete něco doslova vyčmuchat. Psí čich je totiž skutečně úžasný a má mnoho využití.
Psí čich nepřestává fascinovat!
Psí čich nepřestává fascinovat!
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Většina z nás se shodne na tom, že psi mají v naší společnosti nezastupitelné místo. I příznivci koček, kteří kočkovité šelmy před hafany preferují, jistě uznají, že v mnoha ohledech psi lidem pomáhají. Ať už se jedná o pomoc nevidomým či hledání drog a výbušnin a v minulosti také nezanedbatelná úloha při lovu. A spoustu těchto užitečných činností psi zvládají díky svému skvělému čichu. Jak však funguje a co nečekané navíc dokáže?

Fascinující čich

Psi totiž mají v nosní dutině specializované buňky a celkově se mohou pochlubit až třicekrát vyvinutějším čichem nežli lidé. V důsledku se tak pro ně jedná o důležitější smyslový orgán než třeba zrak. Kombinace vyvinutější nosní dutiny, až čtyřiceti násobně většího množství nervů, které přenášejí smyslové vzruchy do mozku, a konečně i rozsáhlé části mozku věnované interpretaci čichovým vjemů vede k tomu, že psi poznávají okolní svět především díky svému čichu.

Pes - nejlepší pomocník člověka

Fantastický psí čich se lidem stále nepodařilo kompletně pochopit, a tak se každou chvíli objeví nové poznatky. Nedávné výzkumy kupříkladu sledovaly schopnost psů rozpoznat rakovinu. Podle moči dokázali psi poznat rakovinu prostaty, což by časem mohlo pomoci při diagnostice nemoci ještě dříve, nežli se nádory rozšíří. Obdobně dokáží psi podle pachu rozeznat rakovinu plic či prsou, a to s úspěšností kolem fascinujících devadesáti procent. Z čehož lze vysoudit i užitečné doporučení - pokud si všímáte, že se váš pes při kontaktu s nějakou částí vašeho těla začne chovat divně (přesněji řečeno, na jeho poměry nestandardně), bylo by dobré zbystřit a vyhledat odbornou pomoc. Možná totiž cítí něco, co si člověk ještě dlouho nemusí uvědomit.

Některá psí plemena dokáží i vycítit blížící se hypoglykemický šok u diabetiků, a tak zase jednou předejít problémům. Psa lze vytrénovat i k vyhledávání pod vodou - a to ať už se jedná o velrybí výkaly (které z jistých důvodů potřebují vědci), jež se poměrně rychle po vyloučení potápějí na nedostupné oceánské dno, nebo především mrtvoly. Až ve třicetimetrové hloubce dokáží cvičení psi vycítit rozkládající se tělo.

A navíc psi zvládnou podle čeho poznat i materiál, z něhož jsou vyrobena DVD. Především v Asii totiž padělání datových nosičů přidělává policii vrásky, a tak se možnost vytrénovat psy na cítění polykarbonátů, z nichž bývají falešná DVD vyrobena, opravdu hodí. Jak vidno, pejsci tedy nemusí být jen příjemnými mazlíčky, nýbrž velmi rozmanitě užitečnými pomocníky člověka.

Text: MS

Reklama
Reklama