Jak dostat VŠECHEN kečup z láhve?

Kolikrát už jste třásli lahvičkou kečupu, abyste z ní dostali poslední kapku – a stejně se vám to nepodařilo? Díky vědcům z Bostonu by tento problém mohl už brzy zmizet, napsal zpravodajský server BBC News.
Jak dostat VŠECHEN  kečup s láhve?
Jak dostat VŠECHEN kečup s láhve?
http://pixabay.com

reklama

Experti z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli nový povrch, se kterým je vnitřní stěna lahvičky superkluzká. Jeho využití se samozřejmě neomezuje jen na lahve kečupu; snáze půjde dostat ven i obsah jiných nádobek, jako jsou ty se zubní pastou, kosmetikou, a dokonce i s lepidlem.

Vědci z MIT věří, že jejich vynález dokáže výrazně snížit plýtvání, o snaze dostat ven každou špetku polotekutého obsahu ani nemluvě. Systém superkluzké stěny nahradí všechny manuální vyklepávací techniky, ať už zahrnují karatistické údery, frenetické potřásání, anebo prostý úder pěstí či dlaní otevřené ruky do dna obrácené lahvičky, jehož síla je úměrná intenzitě frustrace.

Když se do lahve zapracuje nový povrch, sklouzne po něm kečup nebo jakákoli jiná tekutina beze stopy.

Při výrobě se nádobka nejprve musí zevnitř potáhnout hrubým povrchem. Na něj pak přijde velmi tenká vrstva nového materiálu, a konečně se přidá tekutina, která přilne do každého dolíčku a vytvoří velmi kluzký povrch – jako naolejovaná podlaha. Kečup se pak v podstatě vznáší nad povrchem a z lahvičky lehce vyklouzne.

Podle profesora Kripy Varanasiho, který kluzký povrch vyvinul, je technologie naprosto bezpečná. "Skvělé na tom je, že povrch je kombinací pevné a tekuté složky, a proto jej lze uzpůsobit na míru danému produktu. Takže pro potraviny vyrobíme povrch z jedlých materiálů, aby se daly konzumovat," řekl pro zpravodajský server BBC

Spoluvynálezce této technologie doktor David Smith věří, že dokáže také pomoci redukovat odpad. "Při výrobě těchto lepkavých a pololepkavých produktů odhadem asi sedm a půl milionu hektolitrů materiálů každý rok zůstane přilepeno na stěnách výrobních van a nádrží, odkud se posléze smyjí a vyhodí. Pokud jde o samotné produkty, desítky miliard obalů zůstávají se zbytkem produktu uvnitř, takže je tu potenciál pro podstatné zredukování odpadu," dodal Smith.

Je možné, že některým lidem bude jejich rituální souboj se vzpurnou lahvičkou jen neochotně pouštějící poslední zbytky obsahu chybět. Ale pokud jde o všechny ostatní, až se za několik let dostanou super-kluzké lahve na trh, nejen nalití kečupu na hranolky či špagety bude podstatně snazší proces.

ČTK

Jak poznat, kolik je v něm opravdu rajčat?

Poznejte tajemství kečupů: 10 rad, jak poznat opravdu kvalitní

reklama

reklama