19. dubna 2019 06:00

Jak dlouho jsou Simpsonovi na světě? A víte, že první vysílání bylo jen dvouminutové?

Populární rodinka Simpsonů mající karikovat americký způsob života, by dneska slavila. Možná ale nevíte, kdo v nich odmítl hrát a nebo koho odmítli tvůrci.

Narozeniny Simpsonů

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987. Nejednalo se ale o půlhodinový (například pilotní) díl, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Jen pro připomenutí, jedná se o televizní varietní show, jež poutala pozornost diváků vysílaná každý týden od 5. dubna 1987 až do 26. května 1990 na stanici Fox. Dostat se coby kreslená postavička do některého z dílů, i kdyby byla v negativních souvislostech (v humorných jsou vlastně vždycky), je prodané lidi svým způsobem vyznamenání. Své o tom ví například zpěvačka Lady Gaga nebo britský premiér Tony Blair. V seriálu, který se v USA vysílá v hlavním vysílacím čase, si krom jiného zahrál.

Já tam mluvit nebudu

Své angažmá ve formě dabingu naopak neschválil Tom Cruise, známý herec a podporovatel scientologické církve, Bruce Springsteen, jenž svou šanci ve formě nabídky k dabingu odmítl několikrát. „Bob Dylan odmítl nabídku namluvit postavu poprvé v díle 7. řady Homerpalúza, tvůrci Simpsonů mu však dali ještě jednu šanci – namluvit přírodního ducha a průvodce Homera pro díl Homerova mystická cesta. Tentokrát se však pojistili dopředu a nezeptali se jenom Dylana, na nabídku tak dříve kývl Johnny Cash,“ napsal Lubomír Loukota ve článku 7 celebrit, které odmítly hrát v Simpsonových.

Odmítnutý Nobelista

Ne každý je v pohodě se Simpsony a na druhou stranu ne každého tvůrci fenomenální žluté rodiny chtějí. Al Gore je nejen bývalý americký viceprezident (v létech 1993 – 2001), ale také člověk, který si udělal kariéru jako bojovník proti globálního oteplování. Tady stojí za to udělat úkrok stranou.

Tento muž ve svém filmu Nepříjemná pravda prezentoval „topící se“ lední medvědy, jimž pod nohama ubývá vlivem oteplení ledová kra. Rok na to získal za tento počin Nobelovu cenu míru, byť boj proti zvyšující se teplotě nemá s lidskými válkami vůbec nic společného. Následně se ukázalo, že film obsahuje celou řadu vyložených lží. Mimo jiné není pravda, že kdyby Grónsko roztálo, stoupnou hladiny světového oceánu v blízké budoucnosti" o 7 metrů a ani utopení medvědi byly úplný nesmysl. Je sice znám případ, jeden jediný, kdy se medvědi utopili, ale pod těmi neroztál led, ale padli za oběť bouři.

Ale zpět k Simpsonům

Nobelista Al Gore nejprve odmítl propůjčit svůj hlas kreslené postavičce, nicméně když svůj postoj přehodnotil, měl smůlu. Tvůrci seriálu už o něj neměli zájem. Co z toho vyplývá? Že ani Oskar za nejlepší dokument (ano, jde o onu lživou Nepříjemnou pravdu), ani Nobelova cena není vstupenkou do seriálového nebe. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom