Izraelci našli obří poklad – největší za posledních 30  let!

U pobřeží Izraele byl objeven 1600 let starý poklad.
Zlaté mince, ilustarční foto
Zlaté mince, ilustarční foto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

U izraelského pobřeží bylo objeveno množství vzácných předmětů, které skončily na mořském dně, když se v oblasti před 1600 lety potopila loď. Izraelské úřady nález označily za největší poklad svého druhu, který se v zemi našel za nejméně 30 let. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Část pokladu našli náhodou minulý měsíc dva potápěči u přístavu v Caesareji a objev oznámili izraelskému úřadu pro památky. Vyslaní profesionálové potom na místě nalezli pozůstatky plavidla pohřbeného pod mořským dnem.

 

Co se našlo?

Caesarea je významným přístavem z doby římské nadvlády a 600 let byla i hlavním městem někdejší Palestiny. Město je mimo jiné známé nádherou svých staveb. Množství bronzových předmětů v útrobách plavidla je podle archeologů mimořádně dobře zachováno: lampa zdobená podobiznou římského boha Slunce Sola, socha bohyně Měsíce Luny, lampa v podobě hlavy afrického otroka či fragmenty nádoby na vodu.

"Je to fantastický objev, který má obrovský historický význam," prohlásil Kobi Šarvit, který vede v izraelském úřadu pro památky oddělení podmořské archeologie. Díky písku, který bronzové sochy pokryl, artefakty vypadají, "jako by byly vyrobeny včera a ne před 1600 lety", uvedli archeologové.

Součástí pokladu jsou také různá navigační zařízení, kotvy a dva shluky tisíců starobylých mincí o hmotnosti 20 kilogramů. Mince jsou spojené dohromady a mají tvar keramické nádoby, v níž byly uschovány.

Odborníci se domnívají, že velkou obchodní loď zastihla nedaleko přístavu bouře a plavidlo se rozbilo nárazem o skaliska či přístavní hráz. Ve stejné oblasti našli již před rokem potápěči asi 2000 zlatých mincí z období před 1000 lety.

ČTK

Reklama
Reklama