Italové zrušili klíčový zákon o očkování. Můžete se začít bát, tohle nebude hezké

Itálie se rozhodla zrušit zákon z loňského roku, který zlepšoval proočkovanost mezi dětmi. Zjistili, že očkování není potřeba.
Očkování má vliv na hospodaření státu
Očkování má vliv na hospodaření státu
pixabay.com

reklama

Konec očkování?

Rozhodnutí šokovalo vědce i lékaře nejen v samotné Itálii, ale po celém světě – podle expertů je to první krok k návratu do dob, kdy byla vysoká dětská úmrtnost. Itálie navíc v Evropě patří mezi země, kde jsou vůbec nejrozšířenější spalničky.

Pro toto rozhodnutí neexistuje jediné vědecké zdůvodnění, v Itálii bohužel existuje velmi silné hnutí, které se očkování bojí a pokládá ho za špatné. Velmi silnou pozitivní odezvu měl v Itálii původní podvod Andrewa Wakefielda, na jehož nepravdivou studii o rizicích očkování se dodnes hnutí anti-vaxxers odvolává. V Itálii ale došla situace ještě dál – roku 2012 dokonce soud v Rimini rozhodl, že autismus u jednoho dítěte vznikl v důsledku podání vakcíny MMR. Roku 2015 sice bylo toto rozhodnutí zvráceno, přesto výrazně posílilo konspirační teorie o rizicích očkování v zemi.

Nevěřící Ital

Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že očkování nevěří celých 15 procent Italů. Podle expertů se dalo čekat, že k nějakému omezení může dojít – stačilo jen počkat, než se nějaká politická strana rozhodne těchto 15 procent voličů nějak oslovit. A přesně to se stalo. Obě vládní italské strany se totiž proti očkování už několikrát vyhranily i v minulosti. Například Strana pěti hvězd ho chtěla dokonce úplně zakázat už roku 2015.

V jejím návrhu se argumentovalo „prokázaným propojením mezi očkováním a nemocemi, jako jsou  leukémie, záněty, otravy, imunodeprese, genetické mutace, rakovina, autismus a alergie“. Jen pro jistotu dodáváme, že žádné takové spojení věda nezná a nic takového nebylo prokázáno. Diskuze o nebezpečnosti očkování už ale bohužel nesla své plody – řada lidí své děti očkovat nenechala. Výsledek? Od roku 2015 v zemi prudce přibývá případů spalniček.

Epidemie hlouposti

Ještě v roce 2015 to bylo pouhých 251 případů, o rok později už 844 případů a roku 2017 už touto nemocí trpělo 4991 dětí. Právě tento šokující nárůst počtu nemocných dětí přiměl politiky, aby vloni schválili zákon, podle něhož je očkování proti 12 nemocem povinné. Odmítnutí znamená silné sankce – například neočkované děti nesměly být přijímány do státních škol. Tehdejší ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzin označila stav za krizovou situaci způsobenou fake news.

Nová italská vláda se ale označuje za vládu změny. A tak se na tento zákon od začátku soustředila jako na problém – zpočátku ho jen oslabila, ale nyní ho nechala na rok zrušit. V rozhlasovém rozhovoru už v červnu ministr Matteo Salvini oznámil, že omezování očkování chce prosazovat i nadále, protože „10 povinných očkování je zbytečných a v mnoha případech nebezpečných, ne-li škodlivých“.

Lékaři a experti jsou z tohoto rozhodnutí zděšení. „Míra proočkovanosti proti spalničkám je v Itálii momentálně na úrovni Namibie a nižší než v Ghaně,” uvedl pro CNN profesor mikrobiologie a virologie Roberto Burioni, který tento obor vyučuje na milánské univerzitě. „Ten zákon fungoval, měli jsme ho spíš posilovat než omezovat. Teď budou děti, které očkování nedostaly, ohrožovat ve školách a školkách děti příliš malé na to, aby očkování podstoupily nebo nemohly být očkovány, protože trpí imunodepresivními chorobami,” varoval vědec.

Itálie se teď v podstatě stává obří laboratoří, kde se hnutí anti-vaxxers může radovat ze svobody. Bohužel, následky se projeví – a velmi brzy. Na těch nejslabších, na dětech, které jen budou nést důsledky toho, jak hloupě se rozhodují jiní rodiče.

Jediným pozitivním pohledem je, že až dojde ke katastrofě a epidemie spalniček propukne, bude to pro zbytek světa jasný varováním, jak nebezpečné jsou snahy antivakcinačních hnutí.

Text: MK

reklama

reklama