Znáte 7 nejlepších knih Isaaca Asimova? Mistr sci-fi se narodil přesně před 101 lety

Isaac Asimov definoval tři zákony robotiky a byl i vědeckým poradcem tvůrců Star Treku. Narodil se 2. ledna 1920 nedaleko Smolenska v sovětském Rusku.
Já, robot a geniální Isaac Asimov
Já, robot a geniální Isaac Asimov
20th Century Fox/Volné dílo

reklama

Autor předlohy k filmu Já, robot s Willem Smithem v hlavní roli zdaleka nemá na svědomí jen stejnojmennou knihu povídek. Isaac Asimov (1920–1992) obohatil literaturu o těžko uvěřitelných 200 knih, mezi kterými kromě science-fiction najdete i průvodce biblí nebo dílem Williama Shakespeara a příručky o dějinách starověkého Egypta, Řecka nebo Říma.

Syn židovských uprchlíků ze sovětského Ruska se naučil ve Spojených státech v pěti letech sám číst a v roce 1941 obhájil na Kolumbijské univerzitě doktorát z chemie. Armáda ho do svých řad povolala až krátce po skončení druhé světové války, zato ho ale málem nechala v roce 1946 v rámci operace Crossroads ozářit při pokusném jaderném výbuchu na atolu Bikini (Asimov byl převelen jen několik dnů před explozí).

Isaac Asimov sice unikl ozáření, zemřel ale nakonec jako jedna z obětí nemoci AIDS. Tou se nakazil při operaci v roce 1983, kdy mu byla podána HIV pozitivní krev.

Asimov, který svou první sci-fi povídku publikoval už v roce 1939, je mnohonásobným držitelem cen Nebula, Hugo a Locus pro nejlepší autory science-fiction a spolu s Arthurem C. Clarkem a Robertem A. Heinleinem patří mezi tři nejvýznamnější autory tohoto literárního žánru v USA. Tady je sedm jeho nejlepších sci-fi kousků.

Soumrak (Nightfall, 1941)

Už ve svých 21 letech publikoval Asimov v časopise Astounding Science Fiction povídku o planetě osvětlované šesti slunci, díky nimž tamní lidé neznají tmu. Ta přichází jen jednou za 2049 let, kdy všechna slunce krátce zapadnou a civilizace upadne do barbarství. V roce 1990 Asimov námět povídky rozpracoval spolu s Robertem Silverbergem do románu Příchod noci.

Nightfall
Autor: Amazon.com Nightfall

Já, Robot (I, Robot, 1950)

Asimov předvídal v budoucnu rozvoj humanoidních robotů a tomuto konceptu věnoval množství sci-fi povídek vydaných postupně v několika sbírkách. Definoval přitom tři základní zákony robotiky, které se staly dogmatem sci-fi literatury:

1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.

2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.

3. Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Já, robot
Autor: archiv Argo Já, robot

Oblázek na obloze (Pebble in the Sky, 1950)

Tady s Asimovem cestujete v čase tisíce let do budoucnosti, kdy je Země radioaktivní a přelidněná. Lidé se zde proto mohou dožít jen 60 let, což je úředně stanovená hranice. Skvělé prostředí pro hlavního hrdinu, který je záhadným paprskem přenesen z „dnešního“ Chicaga.

Oblázek na obloze
Autor: archiv Argo Oblázek na obloze

Nadace (Foundation, 1952)

Jedině Asimov dokáže čtenáře rychlostí světla úspěšně prohnat 500 lety galaktických událostí na pouhých 300 stranách. Podobně jako sága o robotech má i tato novela odehrávající se v „neznámé době a v neznámé galaxii“ četná pokračování.

Nadace v českém vydání
Autor: www.databazeknih.cz Nadace v českém vydání

Ocelové jeskyně (Caves of Steel, 1953)

Sci-fi detektivka ze série o robotech. Detektiv má vyšetřit vraždu robotického inženýra, k ruce dostane koho jiného než robota. Vzájemná interakce člověka a humanoidního robota v celé své asimovské kráse.

Ocelové jeskyně
Autor: archiv Argo Ocelové jeskyně

Ani sami bohové (The Gods Themselvs, 1972)

V jedné z mála knih, kde Asimov popisuje mimozemskou civilizaci, Země v roce 2070 objevuje možnost čerpat energii pomocí zařízení pojmenovaného elektronová pumpa. Za vším ale ve skutečnosti stojí mimozemská inteligence, která energii převádí do svého paralelního vesmíru.

Ani sami bohové
Autor: hachette.com Ani sami bohové

Nemesis (Nemesis, 1989)

Přelidněnou Zemi má v budoucnu zachránit planetární systém hvězdy Nemesis objevené ve vzdálenosti pouhých dvou světelných let od Slunce. Pochopitelně nic není, jak má být, a z hvězdy spásy se stane hvězda smrti.

Nemesis
Autor: Amazon.com Nemesis

reklama

reklama