17. ledna 2018 06:00

Indie má problém: umělé inteligence tam berou místa lidem

A je to tady – technologická revoluce doběhla svého tvůrce: roboti nastupují místo lidí... a ti jsou bez práce.

Na nebezpečí umělých inteligencí, které budou přebírat pracovní místa, jež doposud vykonávali lidé, upozorňuje stále více expertů. Mnoho lidí se na to však stále ještě dívá s nedůvěrou: „To je přece nesmysl, vždyť nezaměstnanost je rekordně nízká, stroje spíše práci vytvářejí,“ zní častý argument.

Jak se nyní ukazuje, je tento argument nepravdivý – vychází totiž jen z našeho evropského prostředí, kde nás (zatím) chrání pravidla Evropské unie, sociální stát a dynamika trhu. Již nyní však existují státy, kde jsou umělé inteligence pro lidi obrovským problémem a dennodenně připravují o dobře placená místa stovky lidí...

Příběh Sunila Kumara

Sunil Kumar měl být povýšen, těšil se na zvýšení platu – u technologického obra Tech Mahindra pracuje už devět let. Jenže místo povýšení přišla výpověď; jeho místo byl nahrazeno strojem. Kumar přitom nebyl nějaký dělník u pásu, ale kvalifikovaný inženýr: navrhoval komponenty a nástroje pro letecké společnosti v Evropě a USA. Poslali mu vždy specifikace a on měl přijít s řešením, jak z nich na speciálním softwaru navrhnout výslednou podobu součástky. Podobných pozic, které outsourcují pracovní pozice ze západního světa, je v Indii obrovské množství – právě ony jsou posledních 30 let jediným motorem růstu zaměstnanosti ve stále přelidněnější Indii. Kumar za tuto práci bral 17 tisíc dolarů ročně, což z něj dělalo dobře placeného příslušníka střední třídy. Jeho zaměstnavatel v tu dobu oznámil rekordní růst. Poté, co o práci přišel, nemůže už půl roku o nic zavadit – protože pozice, které vykonával, jsou nyní všechny obsazené stroji.

Indické technologické společnosti se totiž před rokem začaly stále více obracet k nahrazování lidské pracovní síly umělými inteligencemi, boty, chytrými algoritmy, stroji vybavenými programy na strojové učení. Ty umožňují zvládat podobné činnosti, jaké dříve vykonával, Kumar mnohem levněji, bez lidského zásahu. Podobných případů, jako je ten Kumarův, nejsou stovky ani tisíce – je jich mnohem více.

Podle analýzy odborného časopisu Mint se indické IT společnosti zbaví v průběhu roku 2017 asi 56 000 lidmi zastávaných pracovních pozic. A to není žádná krize, naopak zisky dotčených firem raketově stoupají – také právě proto, že už nemusí platit drahé a nyní nepotřebné lidské zaměstnance. Společnost HfS Research uvádí, že do roku 2021 zanikne v Indii až 480 000 pozic v IT, které budou nahrazené stroji. Indie se zkrátka stává obří laboratoří, kde se již nyní testuje budoucí podoba světa. A už se tu také nacházejí odpovědi na celé sady otázek.

Jednou z typických námitek, jimiž se ti, kdo v umělé inteligence nevěří, rádi zaštiťují, je myšlenka: „ale komu ty firmy budou své zboží prodávat, když všechny připraví o práci a všichni tedy budou chudí.“ Odpověď, jak je vidno na indickém případu, je překvapivě snadná – v propojeném světě indické firmy nabízejí služby do bohatších zemí. Velmi podobná situace může za rok nebo dva nastat i v České republice a nikdo tomu nedokáže zabránit. Ostatně podle jedné nedávné studie je právě ČR jednou ze zemí v Evropě nejzranitelnějších...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom