7. února 2020 10:00

Indie nasazuje proti novému koronaviru homeopatika. Může to způsobit pohromu

Jak vzrůstá počet nemocných a umírajících, které infikoval nový kmen koronaviru, vědci po celém světě se snaží vytvořit očkovací látku. Jde o jeden z mála způsobů, jak šíření nemoci zpomalit, nebo dokonce zcela zastavit. Jinde ale vsázejí na odlišné způsoby léčby.

Na konci ledna oznámila prvního nakaženého Indie – a také rovnou oznámila svoje doporučení, jak problém řešit. Bohužel, z pohledu moderní vědy je to doporučení naprosto špatné.

29. ledna oznámilo indické ministerstvo zdravotnictví, že student z Wuchanské univerzity, který se vrátil zpět domů do indické Kéraly, má opravdu v těle nový neboli wuchanský koronavirus. Od té doby leží na pozorování v nemocnici, Indie pozoruje dalších 800 osob a 10 z nich již v nemocnicích.

30. ledna pak vláda vydala seznam doporučení, který se zakládá na „tradiční indické medicíně a ayurvédě, homeopatii a unanii,“ které by měly sloužit jako preventivní kroky v předcházení šíření infekce.

Další doporučení jsou konzervativní – spočívají v podstatě v tom, co doporučuje Světová zdravotnická organizace: mytí rukou alespoň půl minuty, zakrývání úst při kašlání a kýchání a doporučení nedotýkat se obličeje. Jenže v tomto doporučení je také užívání látky Arsenicum album30 jednou denně po dobu tří dnů.

A to je problém. Tato látka je totiž extrémně naředěný roztok trioxidu arzenu, který se používá někdy při léčbě leukemie – dokáže totiž ničit rakovinové buňky. A je velmi oblíbená v homeopatii.

Pseudověda v praxi

Homeopatie je pseudověda, která je prokazatelně neúčinná. Existují desítky rozsáhlých studií, které přesvědčivě dokládají, že účinnost jakýchkoliv homeopatik je na úrovni placeba a ani zdaleka se nepřibližuje jakékoliv opravdové léčbě. Byť i samotný placebo efekt je naprosto fascinující a v současné době intenzivně studovaný, cílená léčba má mnohokrát vyšší účinnost.

Základní výhodou homeopatik je, že nijak neškodí – účinných látek je v nich tak málo, že nemohou ani léčit, ani škodit. Tedy samy o sobě; problém je, že se užívají namísto účinných léků. Je to i případ výše zmíněné látky, ta se ředí v poměru 1:1024 – to rozhodně není množství, které může zajistit nějakou účinnost proti jakémukoliv viru.

Wuchanský koronavirus je ale opravdová hrozba, která by mohla způsobit v Indii masivní škody na lidských životech. Nejnovější informace navíc varují, že se virus může přenášet také výkaly, což znamená pro Indii s jejím nedostatečných sanitačním a odpadním systémem velký problém.

Právě před tím varovali zástupci Světové zdravotnické organizace. Zatímco Čína je schopná zmobilizovat obrovské množství zdrojů a má špičkovou medicínu, pokud se virus nekontrolovaně dostane do chudších zemí světa, může se problém, který vypadá už tak vážně, ještě zhoršit. Spolehnout se na prokazatelně neúčinný lék je přesně ta cesta, která by ke vzniku podobné situace mohla vést.

Tradiční čínská medicína

Také z Číny přicházejí zprávy o tom, že se proti viru používá tradiční čínská medicína, ale ta je na zcela jiné úrovni než homeopatie. Byť také proti ní, zejména jejímu užívání „léčiv“ z ohrožených zvířat, existují vážné námitky, v posledních letech se výrazně zmodernizovala a snaží se intenzivně spolupracovat s nejmodernějšími metodami „západní medicíny“.

Text: Martin Kolář

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom